Домашните ни любимци са един от видовете с най-добър слух на Земята. С най-силен слух са още прилепът, слонът и конят. Предимството в природата е това, което ги прави уязвими в света на хората. Освен че могат да бъдат опасни за хората, фойерверките нараняват дивите, бездомните и домашните животни. За това предупреждават от Фондация „ Четири лапи“ на прага на коледно-новогодишните празници.

Защо фойерверките са опасни за животните?

Фойерверките са опасни за животните, защото причиняват неимоверен стрес, провокират паника и объркване у нищонеподозиращите опашатковци, което може да доведе до допълнителни беди.

Основна причина са много домашни любимци да се губят именно по празниците и завладени от стрес и загуба на ориентация, да не намират пътя до дома.

Дезориентацията и инстинктът да намерят убежище карат много животни да губят представа за останалите опасности наоколо (като натоварени пътища, дълбоки ями, заграждения), които не могат да преодолеят и изпадат в още по-голяма паника, която може да има фатален край.

Гърмежите могат да доведат до частична или пълна загуба на слух и зрение при животните и птиците, както и поведенчески и психични проблеми.

Могат да причинят сериозни физически наранявания, особено при бездомните или дивите животни, нетретирани раните водят до агония и дори смърт.

Всичко гореизброено се равнява на 20-30 минути гледане на светлини за хората. И цяла вечер стрес, който остава с любимците ни за цял живот. Нужно ли е да продължаваме да им го причиняваме всяка Нова година? От „Четири лапи“ призовават тази новогодишна нощ да бъде различна, а хората да заменят фойерверките с по-смислен начин за отбелязване на празника.

Преди да купите така желаните бомбички, помислете и за животните.