Правосъдният министър Н. Йорданова: Работим по сигнали за отстраняване на Иван Гешев от поста главен прокурор
Това заяви новият правосъден министър Надежда Йорданова.
Отчетност и отговорност в случаите на криминални прояви на главния прокурор, повишаване на независимостта на съдиите и борба с корупцията – това са нещата за правосъдието, които изискват "известна спешност и изключителна енергичност", обясни още Йорданова. Гешев е само част от проблема – големият проблем е фигурата на главния прокурор, правомощията му, статутът му.
Надежда Йорданова директно посочи делото "Колеви срещу България" като пример как вече две десетилетия няма ефективен контрол върху главния прокурор в България от никой. Какво ни казва прокуратурата, че Европа не иска реформа в прокуратурата – да си припомним докладите на ЕК за правосъдието ни, в последния доклад специално се обръща внимание пак на фигурата на главния прокурор. Имаме и действащ регламент относно законността в държава-членка на ЕС и получаването на евросредства, напомни тя пред БНТ.
Правосъдният министър припомни идеята независим прокурор да разследва главния, когато има причини за това. Следва механизмът да е такъв, че този независим прокурор да бъде избиран по прозрачен начин и да бъде защитен от възможност главният прокурор да му отмъсти кариерно, обясни Йорданова. Кога ще може процедурата да бъде облечена като закон – министърът не каза точна дата.
"Съдебната реформа трябва да направи съдебната система така, че обществото да има доверие в нея". Крайно време е да има усещане за справедливост. Всеки елемент трябва да работи така, че да работи цялата система, подчерта Йорданова.
Що се отнася до предложението Ясен Тодоров да стане зам.-директор на
Националната следствена служба, Йорданова поиска добра аргументация от Гешев, който го предлага. Кои престъпления в България всъщност се разследват, макар че 98% от вкараните в съда завършват с осъдителна присъда, попита многозначително правосъдният министър. Имаме поредица от откази за разследване на знакови случаи - след месеци, едва преди няколко дни, прокуратурата се сети, че златните кюлчета имат серийни номера и може да бъдат проследени, посочи Йорданова. Става въпрос за случая с чекмеджетата на Бойко Борисов.
За КПКОНПИ министърът директно заяви, че Антикорупционната комисия не е особено обективна при подбора си на случаи. Но събраните със СРС данни от нея не може да се използват в съда - това трябва да се промени нормативно, каза тя.
Много малка част от нещата по актуализираната съдебна стратегия са се случили, а част от нещата са се върнали назад, по думите на правосъдния министър.
Специална промяна в законите, за която Йорданова се бори, е да може да има обжалване пред съда при отказ на прокуратурата или на КПКОНПИ да разследва даден случай. В момента обжалване може да има само пред по-горна инстанция на прокуратурата.
Темата за частните съдебни изпълнители (ЧСИ) също е част от нашите задачи. Там трябва да има по-добра защита на длъжниците, да няма злоупотреби с уведомяването на длъжниците, да има електронизация, стана ясно от думите на Йорданова.
Моля, подкрепете ни.