Реклама / Ads
5| 22589 |30.10.2024 НОВИНИ

Предложение за смяна на първия учебен час за учениците сутрин?

.
Ученици
Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа. За това настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От години Асоциация "Родители“ застъпва по-късното започване и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение, за да може това да стане реалност.
 

училища да преминат на едносменен режим на обучение, за да може това да стане реалност.

 

"Училищните ръководства заедно с обществения съвет могат да вземат такова решение. Там, където са на двусменен режим, вече е малко по-трудно, защото има определени изисквания по отношение на това първият учебен час да започне така, че втората смяна да започне и приключи нормално“, каза той пред "Телеграф“ и поясни, че в променената Наредба за организацията на дейностите в училището е записан най-ранният час, в който може да започва учебният ден, както и най-късният, до който трябва да приключи.


По думите му към решаването на проблема с едносменния режим са насочени усилията на ведомството и на общините, а именно да се изградят разширения на училищата, да се направят нови сгради и корпуси, което в момента се случва по няколко национални програми и по Плана за възстановяване и устойчивост.


"10% от училищата, които са на двусменен режим, след 2-3 години да останат съвсем малко и всички деца да могат да започват нормално своя учебен ден, особено децата в начален етап на обучение“, коментира министърът.


Проф. Цоков акцентира на това, че е изключително важно всички да са единодушни по отношение на началния час на първия учебен час, защото това би означавало, че децата ще приключват по-късно, а родителите може да имат проблем с работните си места.


Пулмологът и специалист по медицина на съня д-р Петър Чипев коментира, че е важно малките деца да получават необходимата доза сън, а заради ранното започване на учебния ден това невинаги може да се случва.


"Малките деца трябва да спят по 10-13 часа“, посочи специалистът. Той подкрепи искането на родителите, които настояват малките да започват от 9 часа, а не от по-рано.


"При учениците в тийнейджърските години сънят идва по-късно през нощта и когато се налага да стават рано сутринта, им създава дефицит на съня и така се стига до това да проспиват първите часове. В САЩ има късно начало на някои учебни часове, след 10 часа, за да може да се наспи детето“, коментира той.


Д-р Чипев заяви, че е абсурдно искането на онези, които искат да се премахне сънят в детската градина, защото ако отпадне, то малките няма да могат да получават необходимия сън за здравословното им развитие.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2324 |30.10.2024 Главчев се тупа по гърдите, че организирали честни и прозрачни избори. Призова политиците към сдържаност . 0| 2349 |30.10.2024 „Ние, потребителите“: LinkedIn обработва неправомерно лични данни с отметки и условия за мълчаливо съгласие . 2| 3617 |30.10.2024 Колко атомни бомби заплашват планетата? . 4| 2497 |30.10.2024 Проф. Николай Витанов: На Борисов му трябва диригент да размаха палката и да строи примадоните да пеят синхронно

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads