Предсрочните избори ще са по стария кодекс
Дебатът трябва да бъде как да приведем волята на народа в закон”, скара се Йорданов. И настоя следващите избори за депутати да бъдат по новите правила. Патриотът Димитър Байрактаров призова да не се внушава, че това е волята на българския народ, защото 4,7 милиона гласоподаватели не са го подкрепили. “Не знам дали осъзнавате какъв цирк се разиграва тук”, скара се на депутатите Йорданов.
Което пък провокира Байрактаров да го репликира: “Слушаме едно несресано лице, което никога не е било на избори.” “Доброто ни възпитание не позволява да казваме на депутатите какво да правят”, по-миролюбив бе политологът доц. Огнян Минчев. Той отчете, че когато става въпрос за нещо толкова важно и сложно, и дума не може да става нито за външен натиск на парламента, нито за бързане кога и как да бъдат приети определени закони.
“Трябва да се работи спокойно и компетентно”, препоръча Минчев. “Референдумът е съставка на лечебен препарат. Когато го предозирате, изборът е летален”, предупреди политологът Димитър Димитров. Мажоритарната система би засилила интереса към купуването на гласове, предупреди Ваня Нушева, представител на асоциация “Прозрачност без граници”. Смесената система би била по-добро решение, смята експертът по конституционно право проф. Емилия Друмева. Според нея проведеният референдум е показал, че част от народа подкрепя въвеждането на мажоритарна система, което предизвика обсъждането, но това ни връща 27 г. назад.
“За” смесена система са БСП и Реформаторският блок. От ГЕРБ предпочитат чиста мажоритарна система - партията е единствената, която иска парламентът да превърне в закон волята на тези 2,5 млн. души в референдума. “Ние не сме убедени, че точно по този начин трябва да се случат нещата с избирателната система”, изказа резерви Чавдар Христов от КНСБ.
Моля, подкрепете ни.