Прекрояват картата на интензивните легла
По думите на държавния главен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев по този начин се отчита различната характеристика на по-заразния вариант Омикрон, който би следвало да преминава по-леко и заетостта на интензивни легла да е по-малка. У нас обаче има проблем заради ниския процент на ваксинирани.
“Сами виждате, че всеки ден не по-малко от 90% в интензивните отделения са неимунизирани, така че ние имаме един термин - горивен материал за епидемията. Омикрон успя частично да заобиколи имунитета на ваксините. Ако хората имат поставена бустерна доза, то защитата е между 80-85%”, обясни пред Българската национална телевизия доц. Кунчев.
Той призова математиците да не минават в крайности и да не казват кога ще дойде пикът на коронавируса. Не е въпросът в леглата, а в това, че няма кой да ги обслужва.
“Това, което може да се направи срещу пандемията е да се повиши процентът на ваксинация. Омикрон първи успя да постигне заобикалянето на ваксините”, посочи Кунчев.
Според него обаче по-заразния, но по-малко опасен вариант на коронавируса ще доведе до край на пандемията в близкото бъдеще.
“След летния сезон се надяваме да влезем в едно русло, с което дали ще се заразиш или не, да не е толкова страшно”, надява се Кунчев.
Моля, подкрепете ни.