.
"Обсъдихме сигурността на язовирите, например яз. "Огоста". Имаме огромен наследен проблем, който трябва да се реши. Много министерства - на икономиката, на енергетиката, на земеделието, на отбраната дори, МРРБ - всички те са собственици на някакви водоеми. Няма до този момент обща стратегия как да се управляват язовирите, всяко министерство се е спасявало по отделно. Има ключови кризисни обекти, които трябва да се управляват", каза Петков.
За да се регулира проблемът и да има ясна и координирана работа по него се създава обща работна група, в която ще влязат всички министри, чиито ведомства управляват водоеми, като приоритет ще бъде поставен на първо място на най-опасните язовири. "Надяваме се това да се случи в най-бърз порядък, защото не искаме пролетта да ни изненада", коментира министър-председателят.
Петков изрази съгласие и с намеренията на вицепремиерът и икономически министър Корнелия Нинова, която в сряда изрази воля да внесе законодателни промени, които да регулират казуса. "Трябва да има ясни законови промени, защото в момента нормативната уредба въобще не е ясна. Има множество обекти с повече от един собственик, имаме непредадени язовири от общините към министерствата. В момента е абсолютна бъркотия.", пише още News.bg .
Що се касае до яз. "Огоста", който даде за пример премиерът - там стената не била в критично състояние до такава степен, но вече имало индикации, че ако не бъдат взети спешни мерки, ситуацията щяла да се влоши. "Не можем да рискуваме повече по никакъв начин и всеки да прехвърля горещия картоф."
Моля, подкрепете ни.