Премиерът акад. Денков пред ORF: Ако Австрия запази ветото за Шенген, проевропейски настроения може да се обърнат към Русия
"Няма нито един аргумент в полза на това страната му да не се присъедини", заяви Денков вчера вечерта в ефира на ZIB2, телевизионните новинарски предавания на ORF. Той се позова на факта, че граничният контрол е бил затегнат, например. Той очаква решение от ЕС през декември, каза Денков и подчерта, че "ние заслужаваме това решение".
Австрия, заедно с Нидерландия, продължава да блокира присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство. След изборната победа на десния популист Герт Вилдерс в Амстердам не изглежда скоро да има някакво раздвижване в дебата. В ZiB2 българският министър-председател Николай Денков все пак беше оптимистично настроен, пишат австрийските медии, цитирайки интервюто.
През последните месеци София затегна граничния контрол, модернизира процедурите за търсещите убежище в съответствие с европейските стандарти и постигна напредък в съдебната реформа. Последната беше поискана от Нидерландия, докато Австрия твърдеше, че нелегалната миграция пътува към ЕС през България.
Освен това присъединяването на България към Шенгенското пространство ще бъде от полза и за Австрия и останалата част от Европа, тъй като ще се съкрати времето за чакане по границите, което ще направи по-евтин транспорта на храни например, казва още премиерът Денков.
Ако обаче Виена запази правото си на вето, за проевропейското правителство в София ще става все по-трудно да обясни на своите граждани защо това е така. Проевропейските настроения биха могли да се обърнат и към Русия, цитира изданието акад. Денков.
По време на посещението си във Виена преди месец Денков получи отпор от федералния канцлер Карл Нехамер в кампанията си за присъединяване на страната му към Шенген.
"Австрия има ясна позиция, че разширяването на Шенген не може да се осъществи в момента", заяви тогава Нехамер пред журналисти. Канцлерът посочи, че двустранният граничен контрол в рамките на Шенгенското пространство първо ще трябва да бъде отменен, преди Австрия да даде зелена светлина на България.
На въпроса дали е необходима ограда по границата, например със Сърбия или по югоизточната граница на България с Турция, Денков отговаря, че ограда вече съществува: тя работи "много добре", финансира се от ЕС и от национални фондове и се допълва от дронове, камери за нощно виждане и гранични патрули.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.