Реклама / Ads
56| 4405 |21.01.2022 НОВИНИ

Премиерът постави две условия за отпадане на ”зеления сертификат”

.
Кирил Петков, Асена Сербезова и Ангел Кунчев
Ще премахнем зеления сертификат в момента когато постигнем два критерия. Първият е ваксинация от 60% с първите две дози. Вторият е - ако всички интензивни легла в страната паднат на 5% заетост от COVID болни.
 

Това е предложение, което предстои да бъде дискутирано. Това заяви премиерът Кирил Петков, уточни НТВ.

 

Петков, министърът на здравеопазването Асена Сербезова и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев дават повече информация за развитието на пандемията, затягането на мерките и състоянието на здравната система. Пресконференцията се провежда в Министерския съвет.

 

"Започваме да управляваме COVID кризата на базата на модели. Добрата новина е, че въпреки заболеваемостта, новата вълна все още не е довела до висока заетост на интензивните легла в болницата", каза премиерът Петков.

 
Той добави, че първоначално заложените в националния антиCOVID план шест клъстера, на които беше разделена страната, стават пет. Идеята е във всяка такава област да има голямо лечебно заведение, което да обслужва пациентите с коронавирус.

 

Към момента най-сериозна е ситуацията в клъстери 1 и 5. В първия влизат София-град, София-област и Благоевград, а в петия - Ямбол. На тези места нивото на заболеваемост е доста високо.

 

-------

 

Мерките се взимат по области, но управлението остава по клъстери. Интензивните легла в 90% от случаите се заемат от хора, които не са ваксинирани. Това заяви по време на брифинг министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова. На coronavirus.bg вече всичко ще е видимо.

 

В държавите-членки на ЕС има много по-голямо ниво на ваксинация, ние не можем да стигнем тези нива. В много от тези държави се облекчават мерките. Това има пряка връзка със заетите интензивни легла, добави тя. 

 

"Имаме едни познания за поведението на вируса от общества, където се спазват мерките и имат високи нива на ваксинираност. Това, което е ценно в модела, е тази прогнозируемост и мерките на областно ниво. Тези мерки се обсъждат за въвеждане за след няколко дни", поясни Асена Сербезова. 

 

Тя обясни, че всяка област си има кризисен щаб и мерките се взимат от местното РЗИ, но със съгласуване с главния държавен здравен инспектор.

 

"Има повишена заболеваемост, но няма голяма запълняемост на леглата за деца", разкри проф. Сербезова.

 

-------

 

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев добави, че сме търсили този компромис, който да ни даде особеностите на Омикрон, който е заразен, но не натоварва чак толкова здравната система.

 

"Ако по принцип коронавируса се промени и стане една нормално респираторна инфекция, то няма да имаме нужда от такива мерки. Поставеното 60% покритие с ваксина, са един вид стимул, към който да се стреми и достигайки го, да си върнем нормалния живот, което искаме всички".

 

Той обясни, че тези пет зони са разпределени на принципа на Медицинските университети - в София, Пловдив, Плевен, Бургас и Варна. Естественият път на пациентите, които имат нужда от висококвалифициртана медицинска помощ, се насочват натам, уточни той.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 33| 5355 |20.01.2022 Плевнелиев апелира разпалено премиерът да се дистанцира от президента . 7| 3344 |20.01.2022 Премиерът за язовирите: Наследихме ужасен пъзел от зле управлявани обекти . 22| 4210 |19.01.2022 Премиерът Петков: Ако не поправим съдебната система, все едно нищо не сме свършили . 4| 2898 |19.01.2022 Премиерът: Трябва да имаме лидерска позиция международно и да сме предвидим партньор

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads