Реклама / Ads
55| 7890 |16.10.2023 НОВИНИ

Премиерът Денков: Имаме право да налагаме такса върху вноса и транзита на руски газ

.
Николай Денков
Имаме право да налагаме такса върху вноса и транзита на руски газ, категоричен е премиерът Николай Денков, който в момента е на посещение в Тирана. Коментарът му идва във връзка с въведената от Народното събрание такса от 20 лева за мегаватчас или приблизително 100 кубически метра руски природен газ, който влиза и минава през страната. Решението е в сила от 13 октомври т.г., съобщиха от правителствената пресслужба.
 

Въпреки санкциите срещу Русия „някои държави получиха разрешение да внасят руски газ, защото нямаха други възможности. Такива са Унгария и Сърбия. Но вече има интерконектори, така че има алтернативи и руският газ не би трябвало да се ползва с някакви специални преференции“, каза още министър-председателят.

 

Той даде пример с договора с турската компания „Боташ“, сключен от служебното правителство. В него има такса, свързана с вноса и обработката на течния природен газ. „Всъщност таксата, която ние въведохме, създава възможност за истинска конкуренция между течния природен газ от различни източници и газа, който идва от Русия“, посочи акад. Денков.

 

Днес премиерът е в Албания, където участва в срещата на върха на държавните и правителствените ръководители в рамките на Берлинския процес. На нея е обсъждана интеграцията между шестте страни на Западните Балкани по общия им път към ЕС. „Преговорите с ЕС са затруднени по различни причини, но това не пречи самите държави помежду си да се интегрират по отношение на търговия, движение на стоки, капитали и хора. Това ги подготвя за интеграцията им с Европейския съюз“, отбеляза министър-председателят. На срещата в Тирана са били дискутирани начини за ускоряване на тези процеси както между държавите в Западните Балкани, така и във връзка с преговорите за присъединяването им към Европейския съюз.

 

Задължителен коментар и уточнение на експерт: Денков явно бърка таксата за пренос на руски газ с акциза от 10 евро за мегаватчас, който сега България налага. Това са две различни неща - таксата се договаря между собственика на тръбата (Булгартрансгаз) и собственика на пренасяния газ. Тя отразява разходите по преноса - инвестициите за построяването на тръбопровода (в случая с Балкански поток те са около 3 милиарда лева), както и текущите разходи за работа на компресорните станции, за заплати, амортизация и т.н. А акцизът, който се въвежда сега, е нещо съвсем друго - той не е свързан с разходите по преноса и неслучайно бива наложен чрез промяна в Закона за акцизите и данъчните складове.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 12| 4599 |16.10.2023 Разнопосочни мнения за новата такса върху транзита на руски газ у нас . 3| 4094 |16.10.2023 Патриархът на Йерусалим предлага себе си в замяна на деца заложници, държани от Хамас . 1| 4010 |16.10.2023 Силният вятър вдигна на крак пловдивските пожарникари . 3| 8982 |16.10.2023 Бомбени заплахи в България: Евакуираха училища в Русе, Стара Загора и Шумен /обновена/

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads