Стефан Янев: Ние сме тъжни шампиони. Корупцията е големият слон в стъкларския магазин
Повод за днешното заседание на Съвета по сигурността са именно санкциите по закона „Магнитски“.
„Законът „Магнитски“ е поводът да свикаме Съвета по сигурността днес. Смисълът е да не се получи пандемична ситуация в чисто икономически смисъл. Като представители на изпълнителната власт сме длъжни да предпазим държавните и общински фирми от попадане в списъка от евентуален санкционен режим. Надявам се да предотвратим такъв ефект. Ще създадем механизъм, който ще позволи държавните и общински фирми да бъдат достатъчно информирани и да избегнат попадането под ударите на санкциите. Решението е прието, защото липсва ясен законодател режим по темата у нас“, добави служебният министър-председател.
„Ние сме тъжни шампиони. Големият въпрос е защо ние допуснахме да има такъв тип корупция, защо се налага отвън да ни се показва, а не ние да решим своите собствени проблеми. Цялата ни система не е работила ефективно до момента. Това е и една от причините за усещането за липса на справедливост у българските граждани. Можем да правим анализ с елементи на цялата верига – кой и защо не си е свършил работата. Това не е работа на служебното правителство, а на гражданското общество и на Народното събрание, което трябва да прецени има ли нужда от промяна“, коментира още той.
В тази връзка Янев подчерта, че не се въвежда вътрешен режим на санкции срещу фирмите на Пеевски и Божков, а Министерският съвет е приел мерки за защита на държавните и общински дружества от попадане под санкции. Той обясни, че това е възможно, ако бъдат засечени банкови транзакции между тези структури и поставените под рестрикции юридически лица.
Съветът по сигурността бил свикан и защото един от елементите му липсвал:
„Един от неговите елементи е т.нар. секретариат – постоянно действащ орган. В случай на появата на криза този секретариат става изпълнителен орган за управление на кризата. Той става главно действащо лице. Той никога не е бил създаван. Съветът е действал без наличието на такъв секретариат. Ще направил анализ на тази фактологична обстановка, която заварваме и ще вземем решение как да бъде съставен този секретариат. Два варианта – командироване на служители от съответните ведомства и на по-късен етап да бъде осъществено тяхното преназначение.
Служебният премиер коментира и темата за подслушваните политици у нас:
„Потвърждавам, че чух от медиите, че съм подслушван. Не мога да отрека или потвърдя, защото попадам под ударите на закона. Имам усещането, че съм бил подслушван. Който и по веригата да има право да проверява, няма право да каже какво е чул, видял и разбрал. Истината за подслушването може да стана ясна само на закрито заседание в Народното събрание.“
По думите му говореното, базирано в сивата среда между правила и политическо говорене, трябва да бъде по-обрано. Министър-председателят вярва в професионализма и добрите намерения на вътрешния министър Бойко Рашков.
Янев коментира още, че основният въпрос за рокадите е свързан с почтеността и работата в интерес на обществото. „Нито г-н Спецов, нито който и друг от новоназначените не е свещена крава. Ако някой не работи почтено и в интерес на гражданите, той ще бъде освободен“, категоричен бе той.
„Темата за овладяване на държавата, може да я повдигне само някой, който си е мислел, че до момента е владял. Ще използвам думата „освобождаване“. Ние просто освобождаваме държавата от зависимостите, които е имало до сега“, коментира още служебният премиер.
Моля, подкрепете ни.