Президентът Радев: България да се въздържа от подкрепа на опозицията във Венецуела
Гражданите на Венецуела да изберат сами кой да ги управлява след провеждането на честни избори с международно наблюдение - такава е позицията на българския държавен глава.
14 страни членки на ЕС излязоха с позиция, в която признават председателя на парламента в Каракас и лидер на опозицията Хуан Гуайдо за временен президент на латиноамериканската страна. На това обаче се противопоставиха Италия, Ирландия и Гърция - страни-членки, в които надделя позицията за ненамеса във вътрешните работи.
Междувременно, провокиран от колективното признаване на опозиционния водач, кабинетът на Венецуела обяви, че "енергично отхвърля" позицията на държавите от ЕС.
"Критиките ми не са подкрепа за една или друга страна в конфликта. Става дума за върховенството на международното право и за твърдото убеждение, че неговото нарушаване няма как да доведе до позитивни резултати. Ултиматумите винаги прекъсват каналите за комуникация и блокират възможностите за преговори", уточни Румен Радев защо не заема страната нито на държавния глава Николас Мадуро, нито на Гуайдо. Според българския държавен глава обратната позиция би провокирала вътрешен конфликт, насилие и страдание за народа на Венецуела, дестабилизация и за държавата, и за региона.
Моля, подкрепете ни.