Приближена до властта политоложка скоротечно прехвърли фирмите си на бизнесмен
Тя често се хвали, че НПО-то сътрудничи добре с института, т.е. че тя си сътрудничи сама със себе си. Сега тя предаде своята собственост, защото има противоречие с два закона и Устава на БАН, който забранява директори на публичните институти да участват в управлението на "търговски дружества и други подобни".
Данни от Търговския регистър сочат, че на 25 юни т.г. Христова е прехвърлила частната си фирма Институт за политика ЕООД на свой съдружник от НПО-то - бизнесмена Николай Вълев, шеф на Трейс Груп.
Това е строителна фирма, за която 19’ писа, че има сериозно участие в инфраструктурните проекти на Бойко Борисов. Само през 2011 г., благодарение на обществени поръчки оборотът на дружеството достигна 380 млн. лв., което е ръст от около 80% спрямо 2009 г. (зората на Борисов-1). През 2012г. пък само за седмица същата фирмата успя да спечели почти всички големи пътни проекти на държавата и Столичната община за близо 70 млн. лв. Тогава компанията взе продължението на околовръстното шосе на магистрала Люлин за 39.85 млн. лв. и кръстовището на две нива на Лъвов мост в столицата за 14.78 млн. лв., което се случи в деня, в който Борисов изненадващо провери строителството на връзката на софийския околовръстен път с магистрала Хемус, което се изпълнява от обединение с водещ партньор Трейс. Същата Трейс извърши пословично безобразните ремонти на бул. Витоша и бул. Дондуков.
По всичко личи, че изборът на Христова не е случаен. Двамата с Вълев са сред управляващите на НПО-то Институт за политика. В това НПО според срегистъра промени засега няма. Христова участва в управата и на други НПО-та, едно от които пряко дублира дейността на института, който тя ръководи, пише Дума.
Историята на фирмата Институт за политика е също интересна. Тя е учредена като ООД на 8 март 2017 г. със собственици Антоанета Христова и Калина Крумова - бивша депутатка от Атака, сега съветник на министър Валентин Радев в МВР и докторант в института на БАН, чийто директор е Христова. Както 19’ писа – двете съдружнички направиха безсмислени шофьорски тестове за близо половин милион. Проектът им в Бор бил възложен лично от действащия транспортен министър Ивайло Московски, който им дава 453 600 лв. Преди това Христова е в поръчка за 3,5 млн. от Борисов 2 в оставка за безсмислени обучения на полицаи, заедно с близките до шефа на кабинета на премиера, а тогава вице на Борисов - Румяна Бъчварова, от център Тренд.
На 7 ноември 2017 г. Крумова прехвърля дела си от фирмата на Христова, която остава единствен собственик - вече на ЕООД. След новото прехвърляне сега собственик на тази фирма става вече споменатият Николай Вълев.
Именно заради подобни казуси Уставът на БАН не допуска хора, които притежават и управляват частни фирми и НПО-та да използват в дейността си публични ресурси и резултати от институтите, към които имат достъп.
На 2 юли т.г. Общото събрание на БАН задължи Управителния съвет на академията в срок до един месец да вземе мерки за спазването на Устава на БАН, драстично нарушен от двамата директори. Ръководството на БАН пък бе задължено да нареди проверка за финансовото състояние на НИМХ.
Моля, подкрепете ни.