Приключи гласуването в чужбина за референдума в Турция
Във вота са участвали над един милион турски граждани от общо 2,9 милиона потенциални гласоподаватели. Само в Германия бюлетини пуснаха около близо 700 хиляди души - половината от имащите право на глас в турски избори.
50% от общо 110 хиляди турци са гласували и в Австрия. Гласуването извън Турция продължи две седмици. На конституционния референдум на 16 април право на глас имат около 55 милиона турци, като допитванията засега показват изравнени шансове, тоест - гласовете от Германия и от други държави с големи турски общности, например в Австрия, Холандия , могат да се окажат решаващи.
Турският президент Ердоган многократно призова турците зад граница да гласуват със „за", а атмосферата истински се нажежи, след като турски министри не бяха допуснати да агитират в Холандия и в Германия. Това сериозно увреди най-вече германо-турските отношения, особено в резултат от нападките на Ердоган, който обвини канцлерката Меркел, че подкрепя терористи и на няколко пъти направи исторически паралели с нацизма.
Турците в Германия в мнозинството си подкрепят ердогановата Партия на справедливостта и развитието, както показа вотът им на парламентарните избори през 2015, когато подкрепата за Ердоган в Германия беше с 10 пункта по-висока, отколкото в Турция.
Лидерът на Зелените в Германия Джем Йоздерим, който сам е от турски произход, смята, че за тези нагласи е виновна и германската политика, която години наред загърбваше интеграцията на турците. Според представители на турската общност в Германия, в сегашното гласуване за референдума гласовете на тукашните турци ще бъдат приблизително поравно разделени между „евет" и „хаир", тоест „да" и „не".
Моля, подкрепете ни.