Приключи реставрацията на фонтана ди Треви в Рим
Работата, за която град Рим определи бюджет в размер на 327 000 евро, включваше премахване на замърсяване, железен оксид и варовик от паметника от XVIII век - една от най-популярните сред многото туристически атракции на Рим.
През това време водата от фонтана беше източена, но посетителите можеха да го видят от временен мост.
За да се избегне връщането на големите тълпи, които обикновено поглъщаха малкия площад, където се намира фонтанът, градоначалникът на Рим Роберто Гуалтиери заяви, че посетителите ще трябва да образуват опашка от 400 души, колкото позволява фонтанът.
Туристите няма да бързат, няма ограничение във времето за преминаване от единия до другия край на фонтана, но няма да им бъде разрешено да сядат на парапета му. В бъдеще град Рим може да обмисли въвеждането на билет за паметника, поясни Гуалтиери.
Ватиканът очаква до 32 милиона туристи да посетят италианската столица за юбилея, което ще постави остарялата инфраструктура на Рим под огромно напрежение и ще увеличи проблемите при управлението на потока от посетители.
Финализиран през 1762 г., фонтанът е късен бароков шедьовър със статуи на тритони, ръководещи черупковата колесница на бог Океан, и изобразява темата за опитомяването на водите.
Традицията повелява посетителите да хвърлят монета във фонтана, за да гарантират завръщането си в Рим. По време на реставрацията посетителите трябваше да хвърлят монети във временен басейн.
В една от най-известните сцени в киното - в "La Dolce Vita" на Федерико Фелини - Анита Екберг нагазва във фонтана и приканва колегата си Марчело Мастрояни да се присъедини към нея: "Марчело! Ела тук!"
Моля, подкрепете ни.