Реклама / Ads
0| 3156 |05.04.2022 НОВИНИ

Проф. Аргирова: Ваксините осигуряват защита и срещу новия подвариант на Омикрон ВА.2

.
Проф. Радка Аргирова Източник: БГНЕС
Ваксините осигуряват защита и срещу новия подвариант на Омикрон ВА.2, който се разпространява още по-бързо. Това заяви вирусологът и съветник на премиера по въпросите на пандемията проф. Радка Аргирова по време на виртуална дискусия на тема „Ваксините срещу COVID-19 при хронично болни и при деца – научнообосновани факти“.
 

Събитието е организирано от Министерството на здравеопазването и Националната платформа за здравна комуникация CredoWeb и е част от информационната кампания „+ мен“ на МЗ за ползите от ваксините и ваксинацията срещу COVID-19.

 

„Вирусът е жив, той съществува, размножава се, мутира и това ще продължи, защото се опитва да оцелее. Актуалната разновидност на Омикрон е ВА.2 и тя започва да доминира над ВА.1. Разпространява се още по-бързо и предизвиква същите симптоми и оплаквания като ВА.1. Ваксините, с които разполагаме, са ефективни и срещу нeго. Затова ваксинацията е напълно актуална и необходима“, отбеляза проф. Аргирова.

 

Ваксините предпазват и от т.нар. дълъг (пост-) COVID, при който симптомите (затруднено или учестено дишане, умора, затруднение в мисленето и концентрацията, главоболие, кашлица, мускулни болки, продължаваща във времето загуба на вкус и/или обоняние и др.) не изчезват повече от 4 седмици след първоначалното инфектиране със SARS-CoV-2, каза още проф. Аргирова. По думите ѝ ваксинацията намалява вероятността за поява и на последващи усложнения, които могат да се появят 1 г. по-късно.

 

Ваксините не дават 100 % защита срещу инфекция, но дори да се заразят, ваксинираните боледуват много по-леко, често асимптоматично, тъй като вирусът преживява не повече от 3 дни в организма им, подчерта проф. Аргирова.

 

По думите на професорът поставянето на различни COVID ваксини не е опасно.

“Проведени са проучвания коя ваксина с коя може да се комбинира. Възможните комбинации са между векторни и информационни РНК ваксини”, обясни проф.Аргирова. “Доказано е, че комбинацията на различни по вид ваксини води до образуването на по-високи нива на антитела, отколкото при използването на една и съща ваксина”, допълни още тя.

 

Дискусиите на тема „Ваксините при различни групи хронично болни“, провеждани в рамките на информационната кампания „+ мен“ на МЗ, продължават. В следващите седмици проф. Иво Петров ще отговаря на въпроси на общопрактикуващи лекари относно ваксините и ваксинацията при хора със сърдечно-съдови заболявания. В дискусиите участие ще вземат още проф. Доброслав Кюркчиев и проф. Здравко Каменов, които ще запознаят в детайли личните лекари за ваксинацията при хора, страдащи от автоимунни заболявания и диабет.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 3864 |04.04.2022 Проф. Чуков: Вероятно хората на Рамзан Кадиров стоят зад клането в Буча . 0| 3080 |04.04.2022 Проф. Христова за COVID-19: Най-страшното определено е зад гърба ни . 0| 3853 |03.04.2022 Вирусологът Радка Аргирова: Следваща вълна може да има в края на септември . 0| 3861 |01.04.2022 Проф. Радулов: Службите отдавна са пробити

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads