Проф. Гарабед Минасян: Горанов не каза нищо за разходите на министерствата
Придобихме алергия към думата дълг. Това не е мръсна дума. Цялата банкова система съществува благодарение на дълговете.Работата не е в това дали имаме дълг, а по какъв начин използваме този дълг. А в нашата история има злоупотреба с дългове. Дълговете трябва да се използват не за ядене и пиене, а за икономическо развитие, обясни той.
Той коментира няколко неща от изявлението на финансовия министър.
Очаква се приходната част да намалее. Нормално е. Приходната част е свита. Свива се производството и приходите от данъци ще намалеят, посочи той.
Второ - разширяване на разходната част. Не ми допада и харесва. Точната дума е преструктуриране на разходите. Защото кризата не въздейства върху цялото население. Има хора, които страдат директно- ресторантьори и т.н. Не се правят някакви разходи, значи някой спестява някакви разходи. Не ходим по ресторанти-спестяваме. Същото е с правителството и Народното събрание. Депутатите откраднаха от народа маса средства. Те не всички сега се използват по предназначение - пътуванията им са ограничени, не ходят по ресторанти. Кризата трябва да се понесе от цялото население, а не от отделни части, обясни още той.
Тази криза няма нищо общо с кризите от 30-те години, 90-те, 98-а година. Тя не е чисто икономическа криза, а здравословна. Но в момента определени мощности са замразени. Ще отмине този проблем и хората отново ще тръгнат по ресторанти и хотели. Заводите не са разрушени,заяви професорът.
Третият момент - стремежът на Горанов да свърже възможностите за по-добре финансиране на слоеве с оглед на това, че в предишни години правителството е провеждало консервативна политика. Това е подлъгващо. политиката досега бе с ограничаване на публичните услуги, смята Минасян.
За последените 30-35 години няма построена болница в България. В арена "Армеец" има легла, но е добре, докато няма хора. Ако се напълни с хора, как ще изглеждат тия неща в полеви условя, чуди се професорът.
По думите му накрая БНБ не си върши добре работа. БНБ трябва да следи и контролира конкуренцията между отделните банки, категоричен бе професорът.
Моля, подкрепете ни.