Реклама / Ads
14| 5168 |21.06.2020 НОВИНИ

Проф. Кантарджиев: Надценил съм самосъзнанието на хората. Тенденциите са смущаващи

.
Проф. Тодор Кантарджиев
Тенденциите са смущаващи, в последните осем дни имаме завишаване на положителните случаи. Това ме притеснява. Взривовете в огнища станаха много в страната. Хората се заразяват заради неспазване на елементарни правила, особено да не се събират по много и на затворени места. Това ще донесе много негативни последици.
 

Това заяви пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб. 

 

Според него не е логично поставяне на КПП на входовете и изходите на градовете или затваряне на хората вкъщи.

„Все още мисля, че има съзнание у хората да пазят себе си и семействата си. През март и април бяха взети навременни мерки, това доведе до слабо разпространение. Но медийното пространство беше залято от приказки, имаше противоричиви и взаимноизключващи се изказвания, включително и от лекари“.

 

„Надценил съм самосъзнанието на сънародниците ни. На закрити обществени места препоръчвам маски. Използване на дезинфектанти. Избягване на събирания на големи групи на закрито. Маската предпазва. Лъчът ми надежда беше хората да знаят какви мерки да предприемат и как да ги прилагат. Ако беше така, щяхме да ликвидираме вируса и усилията ни щяха да бъдат да не допускаме внос на вируса. Надеждите на СЗО са, че сме близо да ваксина. Съмненията ми за нея са до каква степен ще предпазва от инфекция и колко дълго ще предпазва, дали тя няма да доведе само до по-леко протичане на заболяването. Ваксината срещу този вирус трябва да предизвиква реакция на клетъчния имунитет“, допълни проф. Тодор Кантарджиев. 

 

По думите му вирусът, за да се разпространява успешно, трябва да се селектират такива мутации, които да го направят лесно заразяващ и да го направят да не протича бурно, за да може да преживява дълго време в организма на човека.

 

„Тази вирусна инфекция е интересна с развитието на заболяването. В човешкия организъм се образуват две огнища - в горните отдели на дихателната система и в белия дроб. Тези две линии се развиват отделно. Най-вирулентната и смъртоносната част е в белия дроб, но вирусите там се разпространяват трудно сред други хора. Хората се заразяват от вирусите в назофаринкса, но те са по-малко вирулентни и там няма да устоят създадени мутации, които носят по-голяма смъртоносност. Това е обяснението за намаляване на силата на вируса, не е така високо патогенен като първите месеци. Този факт е доказан медицински“, каза още експертът.


Проф. Кантарджиев подчерта важността на клетъчния имунитет.

„Този вирус е от групата вируси, където антителата не говорят много нито за състоянието на болния, нито до каква степен си бил в контакт с този вирус. Имаме ли хубави методи за доказване на клетъчен имунитет срещу вируса, много по-добре ще знаем каква част от населението е била в контакт с този вирус и каква част е защитена от такъв или подобни вируси. Доказа се, че хората без клиника или с лека клиника, малко заразяват. Това е много важен факт“. 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 48| 10696 |20.06.2020 Проф. Христова за снимките от спалнята на Борисов: За жалост има лоша реклама . 3| 7666 |20.06.2020 Проф. Рачев: Летният сезон няма да е до октомври, както си мечтае Ангелкова . 2| 5900 |19.06.2020 Проф. Димитър Йончев: Липсата на политическа култура влияе на сигурността . 10| 9229 |18.06.2020 Проф. Даниел Вълчев: Стигнахме дъното, ще продължим ли да копаем?!

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads