Проф. Славова за Фрог: Вдигането на съдебните такси руши доверието в управлението
Няма съмнение, че вдигането на съдебните такси работи в обратната посока. Повишаването на цената на достъпа до съда е възпрепятстване на правосъдиетото, посегателство върху правото на защита на всеки гражданин.
Българският парламент повишава таксите именно в административното правораздаване, където е съприкосновението на гражданите с държавата. Това означава, че се посяга на правосъзнанието на гражданите. И без друго авторитетът на съдебната власт не е особено висок, и без друго нашите заплати са най-ниски в ЕС, и без друго нашата раждаемост е най-ниската… На какво отгоре ще повишаваме таксите там, където е най-чувствителното място, където гражданите се обръщат към съда като вопъл срещу несправедливостта?
Юристите, които оправдават промяната на АПК, се опитват да използват псевдоюридически аргументи и да заблуждават гражданите като сравняват административните такси с таксите на гражданския процес, където има правен интерес, изразен в пари или имоти.
При административното правораздаване гражданите дръзват да се оплачат от държавата и затова такси изобщо не трябва да има. От приемането на АПК през 2006 г. до сега таксите са били ниски и гражданите са свикнали с тях. Аргумент в полза на вдигането на таксите в момента няма. Дали управляващите искат да откажат хората от надеждата за справедливост?!
Ако гражданинът злоупотребява със своите права, има процедура да не се допуска неговата жалба. Тази процедура се практикува и днес. Основната ценност е повишаването на правосъзнанието и гражданите да вярват в своя съд и в своята държава. Повишаването на таксите ги праща в ъгъла на бездържавието, отказва ги от правосъдието - и то пред избори – европейски и местни.
Аргументът, че са натоварени съдиите е нелицеприятен. Ако са натоварени, да освободят постовете си, има толкова много желаещи за тях, завърши проф. Славова.
Моля, подкрепете ни.