Проф. Тодор Кантарджиев: Ваксините са малко ефективни при нигерийския вариант на COVID-19
Нигерийският вариант не е открит у нас. Мутациите при него правят така, че ваксините се малко ефективни. Ваксините действат на останалите мутации, в момента следим да не се случи така че и у нас да се появи мутация. Това заяви проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център за заразни и паразитни болести, пред БНР.
Ваксините за коронавирус нямат разлика с тези ваксини, които години наред се поставят на най-малките, с нищо не са по-опасни, посочи той пред БНР.
В момента процента на разпространението на британския вариант е по области . В Плевен, Кюстендил, е най-високо, в област Стара Загора например около 25% от заразените са с новия щам, разясни още проф. Кантарджиев.
„Ако член на семейството се разболее от новия британски щам, боледуват всички от домакинството. Същото е и в офис събиранията, ако един е заразен, заразява всички неваксинирани или непреболедували.“
Маските са важни, за работещите в офиси - неприятно е, но е важно. На този етап не се предвиждат нови мерки на национално ниво. Преди две седмици се каза 250 на 100 000 и ще има мерки, и това се случи, сега сме 440 на 100 000.
Нигерийският вариант не е открит у нас. Мутациите при него правят така, че ваксините се малко ефективни. Ваксините действат на останалите мутации, в момента следим да не се случи така че и у нас да се появи мутация, уточни професорът.
Ваксинацията ще се възстанови в края на другата седмица. Преговори се водят защото се търси начин да се компенсират количествата, които не са изпълнени, възможно е РНК ваксините да компенсират тези разлики в доставените количествата, каза още професорът.
Когато ваксинационният план се възстанови, ще се разчита на личните лекари. Те са най-опитни и най- добре ще могат да помогнат, каза още проф. Кантарджиев.
Моля, подкрепете ни.