Реклама / Ads
3| 1281 |05.02.2025 НОВИНИ

Проф. Вихра Миланова: Задължително лечение на психични заболявания, но без да нарушава автономията на хората

.
"Както обикновено става, говорим за инциденти, след като те са се случили, а не превантивно". Това каза пред БНР проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в УМБАЛ "Александровска", в коментар на случая, при който млада жена с психично заболяване нападна с нож трима души на бул. "Витоша" в София.
 

"Много малко се говори за противоречието между свободата на избор на хората с психични заболявания дали да се лекуват и сигурността - както на пациента, така и на околните. Това е много сложен въпрос, който е преди всичко етичен и правен. Той се намира на границата между индивидуалните права и общественото благо. ... Всяко общество трябва да изработи това оптимално съотношение, като го облече в съответните правни норми, като наложи етични професионални правила и организация на подкрепящата социална среда. ... Не всички модели на търсене на чуждия опит успяха. Трябва да се търси оптимален баланс, защото прекалената държавна намеса ограничава свободата, а липсата на регулация застрашава сигурността. Липсват места, където хората да бъдат наблюдавани и съответно подкрепяни", подчерта тя.







Има спешна нужда от социална и психологическа подкрепа, категорична беше проф. Миланова. 
 

По думите ѝ трябва да се въведе законодателство за задължително амбулаторно лечение, що се отнася до опасното поведение, но да не се нарушава автономията на пациента.

 

"Не всеки, който се нуждае от лечение, трябва да бъде хоспитализиран в денонощни стационари. Всичко това може да бъде проведено и в други условия".

 

Най-важните мерки за превенция на агресия при хора с психични заболявания са ранната диагноза и ефективното лечение, категорично посочи тя и обясни:

 

"Ефективните превантивни мерки обхващат не само здравната система, но и законодателството и социалната среда. Колкото по-рано се установят тези рискови фактори за проява на агресия, психиатричната помощ може да осигури адекватна помощ и предотвратяване на последиците. Редовен мониторинг и прием на медикаменти имат много важна роля. Осигуряването на задължително амбулаторно лечение на рискови пациенти е много важно. При поява на опасни симптоми да се задейства механизъм за медицинска и социална интервенция. За съжаление такъв механизъм не съществува. Липсва последваща грижа за хора, които са били в болница - те се изписват и няма проследяване".

 

Проф. Миланова съобщи, че от финансите за здравеопазване само 2% са за психиатрична помощ, което е изключително малко.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 9| 1529 |05.02.2025 Мая Манолова отново иска да става омбудсман . 5| 1368 |05.02.2025 Стадион "Българска армия" може да е готов по-рано от предвиденото /видео/ . 17| 1968 |05.02.2025 150 защитници на Украйна се върнаха от руски плен. Някои от тях - в плен повече от две години . 2| 1558 |05.02.2025 Пластичен хирург: Ниската цена на ботулиновия токсин да насочва вниманието, че се касае за немедицинска практика

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads