КС се произнася по казуса с гражданството на Кирил Петков
Ако съдът приеме, че указът на президента Румен Радев, с който е назначил Кирил Петков за служебен министър на икономиката през май, е противоконституционен, това ще повдигне въпроса какво ще стане с актовете, които Петков е подписал като министър. Не е известно дали конституционните съдии ще направят уточнение за подписаните от него актове в своето решение. На база на становищата до съда, проверката на министъра на правосъдието и политическия контекст юристи прогнозират, че решението едва ли ще е в полза на Петков.
Друга голяма въпросителна е как то ще се отрази на кампанията и на бъдещия изборен резултат на най-новия политически проект.
Междувременно и прокуратурата обяви, че проверява Петков заради подписаната от него декларация преди встъпването в длъжност, като ще изчака решението на Конституционния съд за по-нататъшна работа.
Кирил Петков многократно обясни, че за него волеизявлението му за отказ е краят на неговото канадско гражданство. Той се е отказал през април, близо месец преди да стане част от първото служебно правителство. Преди назначаването му като всички министри това попълва и декларация, в която едно от нещата е, че е български гражданин. Според официалните документи, получени от канадските власти през лятото, Кирил Петков е бил гражданин на Канада до 20 август.
На два пъти той поиска да бъде изслушан от Конституционния съд, последният път - денят преди заседанието на съда - във вторник, 26 октомври. Първият път съдът му отказа, като най-вероятно това ще стане и днес.
Позицията на президента до Конституционния съд е, че делото трябва да бъде прекратено, защото това служебно правителство е приключило мандата си, т.е. вече няма правен интерес, а ако бъде разгледано, искането да бъде отхвърлено като неоснователно.
До казуса се стигна през август. Два дни след като в интервю Петков заяви, че ще остане под някаква форма в политиката й след служебното правителство, депутат от „Има такъв народ“ зададе въпрос за гражданството му.
Моля, подкрепете ни.