Проверяват над 30 чужди храни за по-ниско качество
„Идентифицирани са групи изделия, които да бъдат елемент на този анализ. Те са пет групи – шоколадови, млечни, месни, безалкохолни напитки и сокове и детски храни. За тези групи изделия експерти както от Министерството на здравеопазването, така и от Агенцията по храните са определили показателите, които ще изследват и лабораториите, в които те ще бъдат проведени.
В момента в тези 5 групи през настоящата седмица бяха закупени продукти от Германия и Австрия – горе-долу по пет продукта от всяка група от пет производителя. Те са над 30 и в момента са в България. Другата седмица ще закупим идентичните продукти, които се продават на българския пазар.
Тук говорим за покупки от големите вериги и ще започне анализът“, коментира Порожанов. По думите му анализът ще включва няколко компонента – първият е сравняване на етикетите от гледна точка на съставките, които съдържат продуктите.
„След това вече е същинският анализ на продуктите – доколко те съответстват на това, което е идентифицирано на етикета и последващият анализ ще е свързан с това да бъде на ценовите нива на предлагането на тези продукти. Тези продукти, независимо от различното си качество, в никакъв случай не може да се каже, че са вредни за здравето на потребителите.
Те не могат да бъдат изземвани или по някакъв друг начин характеризирани в тази посока. Не се налага да бъде съгласувана такава проверка с ЕК“, добави той. Порожанов обясни, че проверките се извършват от страните-членки за защита на интереса на гражданите и потребителите от съответната страна. „По-скоро имаме единно виждане за провеждане на подобни мерки с останалите страни от Вишеградската четворка.
Предполагам, че резултатите от нашето изследване ще повторят някои от тенденциите, които са се образували. Мотив за това, че вкусовите предпочитания на българите били различни от някои от западноевропейските страни, не смятаме, че са някакъв сериозен аргумент, който би могъл да бъде издържан“, каза още Румен Порожанов.
Моля, подкрепете ни.