Психологът, работил с Владимир Пелов: МВР стана за смях, пак бяха надхитрени
Това каза психологът Росен Йорданов, който е създал профила на избягалия затворник Владимир Пелов, пред БНТ.
„При всички положения издирването е оперативна работа, която изисква дълбок анализ в много посоки. Това изисква работа на тъмно и на тихо. Не съм сигурен, че близките му не да били поставени под наблюдение. Част от хората, ангажирани със случая са много сериозни полицаи. Възможно е да е имало инцидентен развой“, допусна експертът.
Той припомни, че първия път, когато Пелов е избягал, е бил открит при близки роднини. „Добре, че тогава всичко се разви мирно и тихо. Оперативната информация не значи надеждна информация. Първият път допускахме, че той ще се свърже с майката. Екипът, който работеше тогава допусна, че той ще се свърже с близки роднини. Когато стана стрелбата в сарафското бюро имаше допуснати твърде много грешки, включително и от окръжния прокурор“, каза Йорданов.
„Смятам, че той е доста екстравертен като типаж и доста находчив като поведение“, разясни психологът, който най-добре го познава.
На въпрос дали не е имало пропуски на разследващите, Росен Йорданов заяви: „Проблемите в затвора са много стари и служителите там работят в ужасни условия. В известна степен МВР стана за смях, защото това не е първият случай, в който са надхитрени и припомни случая с престъпниците, взривили банкомат. Радостно е, че в момента стават по-малко престъпления. Лошото е, че МВР не се модернизира, а си остава като манталитет и концепции, една закостеняла система. Лично на мен ми е мъчно от този факт. Манталитетът, който се насажда там е фатмашки. Има абсолютно излишни дейности, от който можем веднага да спестим 20% от бюджета. Определено МВР не си свърши работата по този случай. Такъв случай обаче не бива да се използва за причина за искане на оставка. Причините не са персонални, а системни“.
Моля, подкрепете ни.