Реклама / Ads
38| 5517 |09.05.2025 НОВИНИ

Радев инициира референдум за еврото. Каква е процедурата и какво следва?

.
Държавният глава Румен Радев заяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на референдум за еврото.
 

Въпросът в рефререндума ще бъде формулиран така:

 

„Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута – евро, през 2026 година?“.

 

Президентът не може сам да насрочи референдум, а може само да го предложи. Решението се взема от парламента, след което президентът го формализира с указ. Националният референдум може да бъде иницииран от президента, който прави предложение до Народното събрание. Народното събрание е длъжно да се произнесе по предложението в тримесечен срок.







В България провеждането на референдум е уредено основно в Конституцията на Република България и в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление (ЗПУГДВМС).

 

Референдум може да се инициира от президента – с предложение до Народното събрание, от Народното събрание – може да реши да проведе референдум или минимално 400 000 граждани с избирателни права – чрез подписка (гражданска инициатива).

 

Когато президентът на Република България инициира национален референдум, той няма право сам да го насрочи, а само да предложи провеждането му на Народното събрание.

 

Процедурата протича в няколко стъпки:

 

Първо, президентът формулира въпрос или въпроси за национален референдум. Изготвя мотивирано предложение до Народното събрание.

 

След това, парламентът разглежда предложението в срок до 3 месеца от неговото постъпване. Дебатира се дали въпросът е допустим според Конституцията и Закона за пряко участие. Народното събрание взема решение с обикновено мнозинство (повече от половината от присъстващите депутати).

 

Ако парламентът приеме предложението – започва подготовка и провеждане на референдума. Ако парламентът отхвърли предложението – референдум не се провежда.

 

Ако предложението се приеме, следва организация на референдум. Назначава се Централна избирателна комисия (ЦИК) за организацията.
Президентът издава указ за насрочване на дата, но само след като парламентът е приел референдума. Минималният срок между указа и датата на референдума е 2 месеца.







Какво каза Радев?

 

„Като пълноправен член на Европейския съюз, България е изправена пред стратегическо решение — въвеждането на единната европейска валута.

След по-малко от месец ще бъде публикуван извънредният доклад относно готовността на страната ни за членство в еврозоната. В българското общество обаче липсва консенсус – както за степента на нашата готовност, така и за конкретната дата на присъединяване. Оценките са противоречиви на всички нива на обществената пирамида — сред политическата класа, в експертните среди и сред гражданите. Инфлацията, кризата на доверие в политическата система, липсата на ясна организация и убедителни действия от страна на управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите и конкурентоспособността на българската икономика внасят допълнително напрежение в процеса на въвеждане на еврото.

 

Това, което най-силно липсва, е зачитането на основните принципи на демокрацията при вземането на едно толкова значимо решение. Институции с критично ниска легитимност вземат стратегически решения за нашето бъдеще, без да се вслушват в гласа на хората. Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане при наличие на убедителен национален консенсус — с вътрешното убеждение на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля. Всеки български гражданин има правото да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще.

 

Затова внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса: „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута – евро, през 2026 година?“.

 

Този референдум ще бъде проба за демократичността на Народното събрание. Ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва на българите правото да определят своето бъдеще. Референдумът ще има оздравителен ефект за българската демокрация. Той ще даде думата на хората и ще създаде възможност да се чуят всички аргументи „за“ и „против“. Ще позволи на политическата класа да възстанови диалога с избирателите и да се бори за тяхното доверие — доверие, което бе изгубено през последните години. Всенародното допитване ще върне към урните хиляди български граждани.

 

Българската демокрация има критична нужда от този прилив на легитимност. Референдумът, независимо от резултата, ще допринесе за формирането на национален консенсус по въпроса за еврото и ще предотврати негативните последици от решение, взето без подкрепата на мнозинството.

 

Това няма да бъде прецедент — в редица други държави членки също са провеждани референдуми за въвеждането на еврото.

 

И ще завърша с това: всеки опит на политическите сили да представят предлагания от мен референдум като референдум „за“ или „против“ европейското бъдеще на България ще бъде груба манипулация. България е пълноправен член на Европейския съюз и има право сама да определи кога да въведе европейската валута. А това право принадлежи на българския народ“.

 

ФрогНюз




Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2135 |09.05.2025 Посланикът на Украйна: Русия е носител на обновен фашизъм – застрашава целия демократичен свят . 7| 2252 |09.05.2025 Гласи ли се Весела Лечева за президент с руска подкрепа, като Джорджеску в Румъния? . 3| 2179 |09.05.2025 Въпреки "примирието" на Москва: Поне двама убити и 12 ранени в Украйна, и на фронта е шумно . 4| 2201 |09.05.2025 Пътят към съд за Путин започна от Лвив: Европа дава ход на трибунал за агресията срещу Украйна

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads