Радев се обяви против „лепкавото безвремие“ в прокуратурата и конституционните промени
Това заяви президентът Румен Радев в рамките на дискусията „Оттук накъде със съдебната власт?", организирана от Български институт за правни инициативи.
Според държавния глава реформаторският устрем на авторите на конституционните промени по отношение на съдебната система беше попарен, включително с участието на самите реформатори, защото се оказа, че са имали други, по-важни приоритети от лелеяната съдебна реформа, покрай която си проправяха път към властта няколко поколения политици. Видя се, че за тях смяната на националния празник и отнемането на президентски правомощия са били по-важни от пълноценен и експертен парламентарен дебат, за да се стигне до стойностни и устойчиви решения за правосъдна реформа. А заради вътрешните междукоалиционни договорки в „сглобката“ конституционната процедура бе пришпорена и така самата тема и основният закон олекнаха в очите на българските граждани.
Паралелно с това двете скандални афери с Мартин Божанов – Нотариуса и с „Осемте джуджета“ и циничната търговия с правосъдие, която те олицетворяват, потъват в забвение и увеличават вече дългия списък на гейт-ове, които през годините предизвикаха обществено възмущение, анкетни комисии и разследвания, но така и не получиха до ден днешен адекватен институционален отговор. Това е брутална демонстрация на безнаказаност и на предизвикана безпомощност, която руши доверието в съдебната система и в държавността.
И макар въпросите на правосъдието сякаш да са загубили политическо и обществено внимание след отмяната на последните конституционни промени и скандалите в системата, тяхното значение е фундаментално за гражданите и държавата. Отменените от Конституционния съд промени за съдебната система не освобождават от отговорност политиците и съответните институции да разработят и приложат комплексна реформа за Висшия съдебен съвет и за Инспектората към Висшия съдебен съвет, така че да съответстват на установените европейски принципи, които да гарантират независимост на съдилищата и отчетност на държавното обвинение.
Обществото ни отдавна е наясно, че мрежите на влияние, ако продължат да съществуват, са способни да опорочат всяка реформа, да изопачат всеки закон и да проникнат през всякакви квоти. Затова отговорните институции, новосформираните парламент и правителство, трябва на базата на немалкото информация за тези случаи да предприемат категорични действия срещу политическото и олигархично влияние върху системата на правосъдието и при предстоящите кадрови назначения в съдебната власт. Оттук нататък ще съдим за техните действия и ефективност именно по резултатите, които постигат в изпълнението на тази важна за обществото задача, завършва Румен Радев.
Моля, подкрепете ни.