Развитие по казуса за шесторния убиец от Нови Искър
Преди шест години, на Нова година, осъжданият за различни престъпления Росен Ангелов извърши шест убийства - на бившата си приятелка и нейното семейство, припомня обществената телевизия.
Сега съдът с решението си казва, че ако Ангелов е бил в затвора тези убийства можеха да не са факт.
Обезщетението, което прокуратурата е осъдена да плати, е 75 000 лева на Иво Кюхов, който е брат на убитата приятелка на Росен Ангелов - Кати Кюхова и син на друга убита жена Еленка Бурджиева.
Съдът приема, че според чл. 7 на Конституцията държавата отговаря пряко за вреди, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица.
И прокуратурата, както и други органи, не са изпълнили задълженията си, след като в края на 2009 година Ангелов е осъден на осем години затвор за блудство с малолетна, да издирят Ангелов и той да влезе в затвора.
Според съда вината на прокуратурата е 1/3 от общата вина, тъй като няма дадени указания към МВР освен стандартните начини за издирване да бъдат приложени и допълнителни, като проследяване на банкови операции, проверка дали е абонат на някой от мобилните оператори и съответно проследяване на телефона му.
Няма персонално посочен прокурор. Тук има и особености. Разследването на блудството е било в Софийската окръжна прокуратура и тя е внесла обвинителния акт, по който Ангелов е осъден.
Но адресната му регистрация е на територията на София-град и по тази причина надзорът по изпълнение на присъдата от Софийската окръжна прокуратура през 2010 година е прехвърлен на Софийската градска прокуратура.
Освен това тук става въпрос за отговорността на държавата и институцията и законът не търси персонално кой е отговарял за тези действия. Не трябва да забравяме и друго - магистратите имат функционален имунитет.
Според информация на "По света и у нас" обезщетението вече е платено. Решението на ВКС е от 12 юни. От 2010 до края на 2017 най-вероятно не е един прокурорът, през когото е преминавала преписката за издирването на осъдения.
Административният ръководител на съответната прокуратура е този, който трябва да следи как работят прокурорите и ако има причина да предлага налагането на наказания. Освен това в случая прокуратурата осъществява надзор, а органите, които трябва да издирват осъдените, са други.
"Данните по делото подкрепят извода, че след влизане на присъдата в сила и изпращането ѝ за изпълнение по делегация от Окръжна прокуратура – София на Софийска градска прокуратура в продължение на 8 години са извършвани еднотипни и безрезултатни действия при отсъствие на давани конкретни указания от прокурора като орган по надзор на изпълнение на наказанието за предприемане на издирвателни мероприятия, възможни да доведат до ефективното привеждане на присъдата в изпълнение. В този смисъл е налице неизпълнение на задължението на прокуратурата да изпълни влязлата в сила присъда", заявиха от Върховния касационен съд.
Моля, подкрепете ни.