Референдум": Успех или не е частичното ни приемане в Шенген?
В специално проучване, направено за предаването, от "Галъп" питат дали приемането по въздух и вода е важна стъпка по ценен път или просто е половинчато и разочароващо решение?
Според 51% от отговорилите частичното приемане на страната ни в пространството е по-скорно неуспех. 46% са на обратното мнение срещу 3%, които не са изразили категорично мнение или не могат да преценят.
Мнодинството от анкетираните - 55% смята, че пълноправното приемане в Шенген е добро за страната ни срещу само 7%, които са скептични. 38% посочват, че се очакват и добри, и лоши последици.
По въпроса с мигрантския натиск мненията са разделени почти наполовина - 51% не смятат, че с приемането ни в Шенген у нас ще дойдат повече мигранти, докато 48% вярват, че ще се случи именно това.
По думите на Мохамед Халаф Австрия ни спира за супохътния Шенген, защото мнго от мигрантите стигат дотам, без да са регистрирани в България. Според него мигрантите плащат определни суми на определни хора в България и така преминават границата ца Унгария и стигат Австрия.
Проблемът е в това, че ако искаме свободно движение в ЕС, то трябна да засилим външните граници. Но Фронтекс по-скоро се грижи за правата на човека, отколкото да препятства влизането на мигранти., смята политологът Огнян Минчев.
През България преминават 3 процента, а през Средиземно море 60 процента от мигрантите. За тези 3 процента ли се е загрижила Австрия?, попита той.
Сегашните мигранти са други. Те трудно се интегрират в европейските общества, посочи Гърдев.
Моля, подкрепете ни.