Реставрират манастири и църкви с европари
Петте манастира са едни от най-старите в България и са обявени за паметници на културата и ще получат средства от Оперативна програма „Региони в растеж" 2014-2020 г., съобщава МРРБ.
Вторият по големина български манастир - „Успение Богородично" край Бачково го очаква ремонт на сгради, облагородяване на района и туристически център. Европейско финансиране се очаква да е на стойност малко над 1,2 млн. лв.
В процес на разглеждане е проектът на Троянския манастир „Успение Богородично", където трябва да бъдат извършени реставрационно-консервационни и ремонтни работи на западното крило на манастирския комплекс и основната църква в него.
Действащият девически манастир „Рождество Богородично" край Килифарево също се нуждае от пари за ремонт и реставрация. Планирано е там да бъдат изградени нова магерница, конферентна зала, паркинг, туристическа пътека до стария манастир и мост на река Белица.
Плаковският манастир „Св. пророк Илия" край Велико Търново има нужда от средствата за основен ремонт и реконструкция на манастирските сгради и централния храм. Проектът предвижда основни реставрационно-консервационни дейности и изграждане на туристически атракции. В момента проектът се съгласува с Министерството на културата, тъй като манастирът е национален паметник.
В края на месец ноември беше подписан договор за ремонт на Кремиковския манастир по проект на Столична община. В него ще бъдат инвестирани малко над 9,5 млн. лв. Предвижда се да бъде извършена реставрация на стенописи, ремонт на покрива и дренажа на средновековната църква „Свети Георги" в манастира и да бъдат запазени и представени археологическите разкопки в района.
В края на ноември е одобрено и финансиране за консервация и реставрация на фасадата на катедрален храм „Св. Св. Кирил и Методий" в Бургас. Още две православни църкви кандидатстват за европари с проекти за обновяване. Това са храмовете „Св. Димитър" и „Св. Панталеймон" в област Видин. Към църквата „Св. Димитър" е планирано и изграждането на музей.
По Оперативна програма „Региони в растеж" 2014-2020 г. бе разработен специален механизъм, включващ безвъзмездни средства и нисколихвено кредитиране, по който храмовете - паметници на културата от национално и световно значение могат да кандидатстват за финансиране, уточняват от МРРБ.
Моля, подкрепете ни.