Ресторантьори: Сметките в заведенията ще станат непосилни
Той подчерта, че данъкът е косвен и се плаща реално от потребителите, а не от бизнеса, но увеличението на ДДС ще доведе до вдигане на цените, свито потребление, евентуални фалити и бум на сивия сектор, а като краен резултат вместо да увеличи приходите в хазната от ресторанти и заведения, ще ги намали.
Политици и пишман икономисти умишлено забравят, че и към момента реално заведенията плащат над 9 на сто ДДС. Към момента облагането на алкохолните напитки е с 20 на сто, а реалната консумация на храна и на питиета е разпределена почти 50 на 50. Което от своя страна означава, че ресторантьорите плащат 14 на сто ДДС (усреднено между 9 на сто за храните и 20 на сто за алкохолните напитки).
Така че дори при увеличение на ДДС, в хазната няма как да влязат планираните 500 млн. лв., обясни Димитров. И допълни, че заедно с инфлацията, увеличените цени на тока и на водата, на заплатите и недостига на персонал, осигуровките и всички останали разходи, които растат, цената на храната и напитките в българските заведения ще стане непосилна за българските клиенти. От това ще последват фалити на близо 30 на сто от сектора, а от там и намалени вместо увеличени приходи от данъци в хазната.
Неслучайно икономики като Швейцария и Австрия са въвели диференцирана ставка за ДДС за заведения и ресторанти, защото много добре разбират спецификата на бизнеса и как това е сфера, която не просто се нуждае от изключително висок на брой персонал, за да реализира единица продукция, но и работи с бързооборотни стоки и реализира голям процент брак, обясни Димитров.
При новите условия на всички, които разбират поне малко от този бизнес им е ясно, че цените ще станат непосилни за клиентите, а много заведения ще затворят вместо да работят без никаква печалба, обясни Димитров. Той подчерта, че именно липсата на дългосрочна последователна политика в туристическия сектор е причина за тези постоянни промени на парче, които водят до увеличение на сивия сектор и корупция.
Всеки от нас иска да живее и да работи на спокойствие, а не да го принуждават да влезе в сивия сектор или да укрива данъци, за да оцелее, обясни Димитров. И допълни, че на всички им е ясно, че откраднатите пари за данъци не влизат в сферата на образованието и здравеопазването, тоест са откраднати от децата ни.
Бизнесмените искаме да имаме условия да работим спокойно на светло, а държавата постоянно иска да ни стриже вместо веднъж три пъти и да ни издои не веднъж, а 6 пъти на ден. Ясно е, че това няма как да се случи, подчерта Димитров. Някои от политиците спекулират и се изказват популистки, за да настроят българските граждани срещу българския бизнес, допълни Димитров.
Без да осъзнават явно, че всички сме в една лодка и няма как от нея да потъне единствено туризмът, обясни и председателят на БХРА Георги Щерев.
Туристическият сектор е изключително притеснен от липсата на стабилен механизъм за компенсиране на небитовите потребители като хотели и ресторанти заради високите цени на тока на свободния пазар и през 2025 г., посочи председателят на БХРА Георги Щерев.
Наред с краткия летен и зимен сезон, застрашени от ръста на цените на тока, трябва да се има предвид, че хотелският и ресторантьорският бизнес са много енергоемки и токът е голямо перо в разходите на фирмите. Увеличението на цената на тока може да се окаже пагубно, особено за хотелите, чиито климатици и кухни обичайно работят в пиковите часове с най-високи цени на тока за бизнеса, обясни той. Без компенсации за високите цени на електроенергията за бизнеса ще последват фалити. И от там и висока безработица в цялата страна, посочи Щерев.
След пандемичните години туристическите сезони се скъсиха, разходите, формиращи туристическия продукт, драстично се увеличават, пазарът и туроператорите приемат увеличаване на цената с не повече от 5-7%. В тези условия на несигурност и неизвестност е немислимо да се продължава да се мисли за адекватно туристическо предлагане, неведнъж са подчертавали от БХРА.
БХРА подкрепя и готовността за стачни действия на работодателските организации и синдикатите, именно заради високите цени на тока. Нашите членове са готови да се включат в протестите, защото от това зависи бизнеса ни, който сме градили с десетилетия, лишавайки семействата си от нашето време и топлина, посочи зам.-председателят на БХРА Веселин Налбантов.
Две трети от нашият бизнес зависи от потреблението на електроенергия, посочи и зам.-председателят на БХРА Атанас Димитров. Затова и високите цени на електроенергията заедно с увеличението на ДДС са сред двете най-сериозни заплахи за ресторантьорите.
Цената на електроенергията на свободния пазар в България през декември е най-високата в ЕС. Тя е с 50% по-висока е от Франция, Германия, Полша, Испания и в пъти по-висока от тази в Скандинавските страни, изчислиха от работодателските организации. Туризмът е сред секторите, които се конкурират на световна сцена. Как точно да се състезаваме за туристи при тези условия, попита и зам.-председателят на БХРА Малин Бистрин. Освен това нямаме право да сключваме дългосрочни договори за доставки на ток и сме зависими от големите разлики и непредвидимостта на цената в сегмента ден напред, посочи Бистрин.
От БХРА са категорични, че са готови да се включат в протеста на работодателските организации и на синдикатите, които планират да блокират пътищата в страната на 15 януари, за да посочат на управляващите, че въпросът с компенсациите за бизнеса заради скъпия ток не търпи отлагане.
Моля, подкрепете ни.