Reuters: Путин обяви победа в Казахстан
Той обеща на лидерите на други бивши съветски държави, че водената от Москва Организация на Договора за колективна сигурност (ОДКБ) също би ги защитила, предава Reuters.
Най-големият град в Казахстан Алмати почти се върна към нормалното си състояние в понеделник след близо седмица вълнения, най-тежкото насилие в 30-годишната независима история на смятаната за най-стабилна бивша съветска държава в Централна Азия.
Комуналните служби премахват отломки от улиците, все още осеяни с изгорели автомобили. Повечето магазини отвориха отново, градският транспорт и редовният трафик се нормализираха, а интернетът беше включен отново за няколко часа в града, за първи път от миналата сряда.
Площадът до кметството, опожарен по време на размириците, е обграден от силите за сигурност и затворен за обществеността. Полицията претърсва автомобили на контролно-пропускателни пунктове.
Путин изпрати парашутисти миналата седмица да защитават стратегически съоръжения, след като антиправителствени протестиращи превзеха и запалиха обществени сгради. Смята се, че десетки хора са били убити при сблъсъци между сили за сигурност и демонстранти в градове в цялата страна.
Бързото разполагане на руските военни в страната демонстрира готовността на Кремъл да използва сила, за да защити влиянието си в бившия Съветски съюз, в момент, когато Москва също е в конфликт със Запада заради хиляди войници, струпани близо до Украйна.
Путин заяви на виртуална среща на върха на военния съюз на бившите съветски държави ОДКБ, че органът е успял да „предотврати подкопаването на основите на държавата, пълното влошаване на вътрешната ситуация в Казахстан и да блокира терористи, престъпници, грабители и други престъпни елементи“.
„Разбира се, разбираме, че събитията в Казахстан не са първият и далеч не последен опит за намеса във вътрешните работи на нашите държави отвън“, каза той. „Мерките, предприети от ОДКБ, ясно показаха, че няма да позволим ситуацията у дома да бъде разклатена“.
Президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев каза на срещата на върха, че страната му е преживяла „опит за държавен преврат“.
„Под маската на спонтанни протести избухна вълна от безредици“, каза той. „Стана ясно, че основната цел е да се подкопае конституционният ред и да се завземе властта“.
И Русия, и Казахстан представиха размириците като бунт, подкрепян от чужбина, въпреки че не казаха кого обвиняват за организирането му.
Русия отдавна обвинява Запада за подклаждането на така наречените „цветни революции“ – въстания, които свалят правителства в страни като Грузия, Украйна, Киргизстан и Армения – и насърчава собствената си роля, помагайки за потушаването им. Тя подкрепи лидера на Беларус в смазващите демонстрации през 2020 г.
Превод и редакция: Веселка Иванова
Моля, подкрепете ни.