Ройтерс: Оманският фонд е готов да стабилизира КТБ
Още миналата седмица правителството даде ясне знак, че приема тази идея след като стана ясно, че финансовият министър Петър Чобанов е разговарял с председателя на Генералния фонд за резерви на Оман. Те са дискутирали възможността за помощ, след като планираният спасителен заем за банката бе посрещнат негативно в българския парламент.
"България се съгласи да работи с акционерите за съставянето на осъществим работен план в рамките на три месеца, като заместител на варианта за национализация", заяви източникът от оманския фонд.
Оманският държавен инвестиционен фонд е потенциален ключов играч в българската банкова криза, защото притежава дял от 30% от Корпоративна банка, който закупи през 2009 г.
Източникът от Оман каза, че решението на проблемите на банката няма да означава непременно, че арабската държава ще инвестира още пари в банката. В предложенията е включено и намаляване на дела на Василев за сметка на средства от други международни инвеститори. Друго предложение е да се укрепи Управителният съвет на банката с независими експерти. Оманският инвестиционен фонд иска да помогне за стабилизацията на Корпоративна банка заради нейната важност за българската икономика, каза източникът. "Оман вижда в България приятел. Ние сме уверени, че българското правителство и другите акционери ще работят за най-добрия изход от тази деликатна ситуация и за да отворят отново Корпоративна банка в една по-стабилна ситуация", допълни той.
Според българските власти ще са необходими около 1,5 – 2 милиарда лева за спасяването на Корпоративна банка с публични средства. Първоначално оманският фонд отпусна около 129 милиона долара за дела си в банката. Макар че Оман е страна износителка на петрол, фондът не е толкова голям като на по-богатите заливни държави. Активите на оманския фонд се оценяват на около 13 милиарда долара.
Моля, подкрепете ни.