Реклама / Ads
6| 3333 |09.03.2025 НОВИНИ

Руският шпионин Ян Марсалек планирал частни армии, за да контролира миграцията в Европа

.
Източник: личен архив
Руският шпионин, давал инструкциите на българската шпионска клетка в Обединеното кралство, Ян Марсалек е планирал да използа частни армии, за да контролира миграцията в Европа, писа "Дейли телеграф".
 

Според плановете му, 15 000 наемници трябвало да контролират границите по ключовия миграционен маршрут от Африка през Либия. Твърди се, че използването на потока от мигранти е ключова цел на Владимир Путин, като въпросът е основен фактор в изборите в цяла Европа. За Марсалек се твърди, че дори е купил частна военна компания и е успял да вкара първите руски наемници в Либия.

 

Разкритията идват в момент, когато американският президент Доналд Тръмп оказва натиск върху украинския си колега Володимир Зеленски за мирни преговори с руския президент Владимир Путин.

Европейските лидери по-рано предупредиха, че Западът може да види вълна от мигранти, ако Украйна загуби от Русия.

 

Плановете бяха разкрити за първи път, след като базираните в Обединеното български шпиони бяха признати за виновни в Old Bailey в петък. Става ясно, че освен, че Марсалек е притежавал руска частна армия, действаща в Либия, той е имал и споразумения в Судан с групата "Вагнер".







Судан често е наричан от ЕС "сърцето на миграционните пътища", свързващи Източна и Западна Африка със Средиземно море и Европа.

 

Наемниците подхранват миграцията чрез увеличаване на нестабилността и насилието в части от Африка под техен контрол и чрез физическо преместване на мигранти до границите с подкрепата на трафиканти на хора, казаха експерти.

 

Припомняме, че признаха за виновни тримата българи, съдени във Великобритания за шпионаж в полза на Русия. Други двама българи, Орлин Русев и Бисер Джамбазов, сочени за ръководители на шпионската клетка, се признаха за виновни още в началото на процеса.

 

Марсалек е участвал в реорганизацията на интересите на "Вагнер" в региона след смъртта на Евгений Пригожин, прословутия лидер на наемници, след неуспешния му опит за бунт в Русия.

 

 

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 4| 2841 |17.09.2025 Най-издирваният мъж в Европа, Ян Марсалек, е видян в Москва . 5| 3095 |26.03.2025 Българите били руски шпиони още преди пълномащабната война срещу Украйна. Какво се знае? . 7| 3313 |08.03.2025 Руските специални служби изполвали нов подход с българските шпиони във Великобритания. Интересът към случая е много голям . 1| 3151 |13.02.2025 Британски прокурор за обвинените в шпионаж българи: Може да са били аматьори, но са знаели какво правят

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads