Саботажи и учения: НАТО брани ключовата инфраструктура в Балтика
Балтийско море, което граничи с осем страни-членки на НАТО и Русия, е свидетел на поне три потенциални саботажа на телекомуникационни кабели и газопроводи от 2022 г. насам. "НАТО увеличава патрулите, а съюзниците инвестират в иновативни технологии за по-добра защита," заяви командир Арло Ейбрахамсън от Съюзното военноморско командване на НАТО, съобщи AP
Въпреки усилията, защитата на подводната инфраструктура остава предизвикателство заради лесния достъп до кабелите и сложните морски условия. Германски военноморски командир се опита да използва подводен дрон за инспекции, но лошото време забави операциите.
Китайският товарен кораб "Yi Peng 3" е заподозрян за повредата на кабелите, като вероятно е влачил котвата си по дъното. Шведските власти разследват случая, но до момента няма доказателства за умишлени действия. Подобен инцидент се случи миналата година, когато китайският кораб NewNew Polar Bear повреди кабели и газопровод между Естония, Финландия и Швеция.
НАТО откри нов център за сигурност на подводната инфраструктура в Лондон, който картографира уязвимите места в акваторията на Алианса. В Италия се разработва софтуер, който анализира данни от радари, сателити и акустични сензори за идентифициране на подозрителни дейности под вода.
Германски генерал Ханс-Вернер Виерман подчерта, че отговорът на подобни хибридни атаки е разработването на резервни маршрути и повишаване на устойчивостта на инфраструктурата.
Докато германският кораб "Weilheim" продължава инспекциите с дронове, НАТО демонстрира решимостта си да защитава критичните интереси на своите членки в Балтийско море.
Моля, подкрепете ни.