Съдът задължи София да обявява замърсяването на въздуха във Фейсбук
Във Фейсбук и на сайта на общината трябва да има достъп в реално време до информация за замърсяването с фини прахови частици, приземен озон, азотен диоксид и серен диоксид.
Това определи днес съдия Албена Ботева от Софийския градски съд (СГС). Развръзката е в продължение на спешните мерки, които общината трябва да вземе, докато продължава делото, заведено срещу нея от граждани и неправителствени организации, обединени в "Група за чист въздух", съобщава Сега.
Припомняме, че общината бе задължена от съда още през юли да дава актуална информация за нивата на тези ключови замърсители, но е отговорила, че няма технологична възможност това да става чрез информационните табла по спирките и в метрото. Друго наложено тогава задължение бе улиците да се мият два пъти месечно от май до септември и веднъж месечно от октомври до март. От СО са поискали тази мярка да отпадне за зимния сезон заради метеорологичните особености, но съдът не се съгласи.
Съдия Ботева нареди задължението да остане и за периода октомври-март, ако времето позволява. Като общината беше задължена да обявява на сайта си и график, по който ще се мият улиците, както и да предупреждава, ако това няма да се случва заради лошо време.
В страницата на общината трябва да бъде обявявана и ежемесечна справка за извършените проверки за забраната за влизане на товарни автомобили и строителни машини над 4 тона в зона "Първа" в София, ако не покриват стандарт EURO4 за изгорели газове. Същата справка трябва да бъде обявявана и за проверките на коли в центъра на столицата, които не покриват стандарта EURO3.
Друго задължение на общината е да предоставя всеки месец отчет колко проверки и наказания са наложени по Наредбата за управление на отпадъците и поддържане и опазване на чистотата. За следващата година СО трябва да представи и план за засаждане на дървета.
Всички спешни привременни мерки бяха наложени от съда, защото очакванията са, че делото няма да приключи скоро.
Колективният иск срещу общината беше заведен преди 3 години и цели да бъде преустановено замърсяването на въздуха в София и да се установи неефективната реакция на общината в периода 2015 г. – 2017 г. Делото тръгна в съда едва тази година. Следващото заседание е на 17 февруари.
Моля, подкрепете ни.