Съдии и адвокати направиха портал за правата ни по време на кризата
Ако при извънредното положение мерките не са обосновани и пропорционални, може да се стигне до криза след кризата - правна и демократична, предупреждават юристите, цитирани от Сега.
Според юристите възможните негативни последици от ограниченията ще бъдат минимизирани, ако се анализират бързо, ако се споделят опит и добри практики.
Извънредната ситуация, в която се намираме, изисква бързи и адекватни решения, но и анализ върху пораждащите се правни предизвикателства - за институции, бизнес, граждани, уязвими групи, обясняват юристите. Те напомнят, че мерките и действията по време на извънредното положение трябва да са съразмерни на заплахата и ограничени във времето. Трябва и да са обосновани и пропорционални, когато поставят правата ни "под карантина". Иначе може да се породи криза след кризата - правна, демократична, засягаща дългосрочно върховенството на правото.
"Инициативата е отворена и насърчава всички колеги, които се натъкват на конкретни казуси и желаят да споделят своя анализ или информация с добавена стойност, да го направим заедно", пишат създателите на портала.
Те подчертават, че не целят критики без доводи и аргументи и политически тези, които нямат никакво отношение към кризата и предприетите мерки.
Първият анализ озаглавен "Ограничаването на основните права и свободи в България през първия месец от извънредното положение по повод пандемията от COVID-19, въведено на 13.03.2020 г." е на адв. Михаил Екимджиев и представя подробна хронология за всички мерки от началото до сега.
Инициативата вече има и свой канал в YouTube, където сащо може да намерите полезна информация.
Моля, подкрепете ни.