Реклама / Ads
2| 3901 |01.04.2023 НОВИНИ

Само за 6 месеца: БНБ обяви седмо повишение на основния лихвен процент

.
БНБ обяви седмо повишение на основния лихвен процент Източник: БГНЕС
Отново повишение на основния лихвен процент обяви БНБ. От днес простата годишна лихва вече ще е в размер на 2.47%. Това е седмото поред увеличение на основната лихва от октомври.
 

От 1 март лихвата също беше повишена, като стана 2.17 на сто, а от 1 февруари на 1.82 на сто. От 1 януари основният лихвен процент беше увеличен на 1,42%, а от 1 декември - на 1.30%. През октомври тя беше определена на 0,49%, а през ноември се повиши до 0,59%.

 

Основният лихвен процент за последно е бил различен от 0,00 на 1 януари 2016 г., когато беше 0,01%.

 

Стойността на основния лихвен процент има значение, но само при някои ограничени случаи. Най-вече ОЛП се използва за изчисляването на наказателната или законната лихва при забава. Изчисляването се прави, като се добави 10% към основния лихвен процент.

 

Заради ръста на ОЛП от 1 януари законната лихва за просрочени парични задължения на граждани, фирми стана 11,42 на сто на година.

 

У нас лихвата за просрочие се регламентира от Закона за задълженията и договорите и Постановление на Министерски съвет № 426 от 18 декември 2014 г.

 

В тях е записано, че т.нар. наказателна лихва, която се прилага към всички публични задължения (данъци, осигуровки, такси и др.), се формира два пъти в годината - на 1 януари и 1 юли, като към базовия процент, който е 10 на сто, се добави размерът на основния лихвен процент, определян от Българската народна банка, предаде pariteni.bg.

 

Тъй като през януари той е в размер на 1,42 на сто, законната лихва за просрочени парични задължения, която се прилага често и в договори между граждани и фирми, достига 11,42 на сто на година.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 581 |14.12.2025 Русия и Крим под масивна атака: Горят нефтени депа и електроцентрали . 0| 410 |14.12.2025 Влиза в сила новото разписание за движение на влаковете на БДЖ . 0| 555 |14.12.2025 Двама убити и осем души в критично състояние след стрелба в американския университет „Браун“ . 1| 602 |14.12.2025 Гръцки танкери превозват руски петрол: Санкциите на ЕС не са спрели потока

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads