Реклама / Ads
1| 4766 |25.12.2023 НОВИНИ

Не само в България има ротация на премиерския пост. Ето какво видяхме в Румъния

.
2023-та година бе белязана в Румъния от едно политическо събитие, което е "абсолютен прецедент" на политическата сцена: ротация на поста министър-председател между двете най-големи партии – Социалдемократическата и Национално-либералната, които до неотдавна бяха най-остро противопоставените политически противници.
 

Това се казва в публикация на БТА - обзор за събитията в Румъния през 2023 година. Подобно нещо обаче предстои да се случи и през март у нас - ротация на настоящия министър-председател акад. Николай Денков с настоящия вицепремиер Мария Габриел, която тогава - по предварителните уговорки в управляващото мнозинство, ще заеме премиерския пост.

 

Събитията в Румъния идват да покажат, че предстоящата у нас ротация далеч не е толкова екзотично начинание. 

 

В съверната ни съседка в лагера на опозицията три партии от десния политически спектър създадоха през декември съюз, с който ще се борят за гласовете на румънците в натоварения изборен цикъл догодина, когато в Румъния ще се произведат местни, парламентарни и президентски избори, както и избори за Европейски парламент.

 

Националистическата опозиция, в лицето на антисистемната партия Алианс за единство на румънците, бе в основата на повечето протести през годината в страната и в столицата Букурещ, което я изстрел“ към върха на социологическите проучвания, заемайки през последните месеци трето, и дори второ място, след социалдемократите. На политическата сцена се появи и още една националистическа формация, която набира популярност сред избирателите.

 

Политическата криза в Румъния от края на 2021 г. доведе до прецедент в историята на страната: двете най-големи партии – Социалдемократическата и Национално-либералната, отколешни съперници на политическата сцена, съставиха коалиционно правителство с уговорката да се сменят на министър-председателския пост в средата на мандата. Ротацията трябваше да се осъществи в края на май 2023 г., но стачка на учителите с искания за по-високи заплати забави процеса и заплашваше да го извади от релси.

 

Все пак, на 12 юни лидерът на либералите Николае Чука се оттегли доброволно и предаде щафетата на лидера на социалдемократите Марчел Чолаку. 

 

Преговорите за размяна и на някои министерства не протекоха гладко и принудиха третия коалиционен партньор – Демократичен съюз на унгарците в Румъния, да напусне правителството и да премине в опозиция.

 

Така до изборите догодина се очаква Румъния да бъде управлявана от коалиционното правителство на социалдемократите и либералите. 

 

Двете формации преговаряха за съвместни листи и общ тандем от кандидати за премиер и президент (Николае Чука-Марчел Чолаку), но през ноември Национално-либералната партия обяви, че ще разчита само на собствените си кадри, а лидерът Николае Чука каза, че е готов да бъде кандидатът на либералите за държавен глава. 

 

Румънски медии и анализатори очакват лидерът на социалдемократите Марчел Чолаку също да бъде издигнат за кандидат за президент, което неизбежно ще повиши градуса на политическо напрежение в отношенията между двете партии.

 

През 2023-та година социалдемократите и либералите се атакуваха периодично по различни актуални проблеми, като данъци и увеличение на пенсии и заплати, но Николае Чука и Марчел Чолаку всеки път успяваха да уталожат напрежението и да дадат шанс на „неестествената коалиция“, както я наричат в Румъния, да продължи напред. 

 

С наближаването на изборите догодина обаче и с преминаването на някои кметове от редиците на Национално-либералната партия в тези на Социалдемократическата, която е начело в социологическите проучвания, може да се очакват нови търкания между коалиционните партньори.

 

През декември дясноцентристката партия „Съюз за спасение на Румъния“ (ССР), чието излизане от правителството през септември 2021 г. предизвика политическата криза, обедини сили с две по-малки десни партии с оглед на изборите догодина. ССР, която в момента е третата по големина политическа партия в румънския парламент, ще се яви с обща кандидатска листа на евроизборите заедно с извънпарламентарната "Народно движение" на Еуджен Томак и "Силата на десницата" на бившия премиер и бивш председател на Национално-либералната партия Лудовик Орбан.

 

Трите партии от така наречения Алианс на обединената десница искат да бъдат алтернатива на управляващата коалиция между социалдемократите и либералите. Засега Алиансът на обединената десница е обявил официално съвместна листа за изборите за Европейски парламент, но може да се очаква общо явяване и на местните, парламентарните и президентските избори. Обединената десница разчита да привлече десните избиратели, недоволни от влизането на най-голямата дясна партия в Румъния – Национално-либералната, в „неестествената коалиция“ със социалдемократите. Алиансът на обединената десница се надява да се класира на второ място на европейските избори и да бъде припознат като реална алтернатива на сегашното управление.

 

ФрогНюз

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 6270 |25.12.2023 "Една от най-сложните спасителни мисии, провеждани някога". Български разкази от дълбините на земята . 8| 4847 |25.12.2023 Пожар горя на борда на гордостта на руснаците - атомния "Севморпут" . 23| 12292 |25.12.2023 Акад. Денков: Все повече българи се връщат в родината, раждаемостта се повишава, гледаме по-уверено напред! /видео/ . 9| 8123 |25.12.2023 Иво Беров: България се променя! Общественият натиск не беше напразен

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads