Сарафов обжалва прекратяването на избор на обвинител №1
По-конкретно Сарафов иска състав на Върховния административен съд (ВАС) да сезира КС за обявяването за противоконституционни на чл. 33, ал. 4 и §16 от ПЗР на ЗСВ, съобщава Lex.bg.
Първият текст предвижда: „Пленумът на Висшия съдебен съвет може да прави предложение до президента на Република България за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор, както и да приема решения по ал. 3, като в гласуването могат да участват само изборни членове, чийто мандат не е изтекъл към датата на предложението или вземане на решението“.
А според §16 започналите, но не приключили с указ на президента процедури за избор на председатели на ВКС и ВАС и главен прокурор се прекратяват.
Именно на основание този параграф от ЗСВ, на 23 януари 2025 г. ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор, в която единствен кандидат беше самият Сарафов.
Тя беше открита на 22 юни 2023 г. след освобождаването на Иван Гешев като главен прокурор. Но преди това той сезира КС във връзка с промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и ЗСВ, част от които се отнасяха до мнозинството за избор и освобождаване на обвинител №1. Депутатите записаха, че това става с 13 гласа, вместо дотогавашните 17 в 25-чления Висш съдебен съвет.
На 6 юли 2023 г. ВСС спря процедурата до произнасянето на Конституционния съд.
На 26 юли 2024 г. КС се произнесе, че няма проблем с намаленото мнозинство за избор на главен прокурор и на 12 септември м.г. ВСС възобнови процедурата (повече виж тук).
На 10 октомври трима членове на Прокурорската колегия издигнаха кандидатурата на Борислав Сарафов за обвинител №1.
Новосформираният парламент обаче спешно промени ЗСВ като въведе забрана за членовете на съвет с изтекъл мандат, каквито са настоящите кадровици, да избират тримата големи. Същевременно с измененията в съдебния закон депутатите прекратиха и висящата процедура за избор на главен прокурор.
Промените в ЗСВ влязоха в сила на 21 януари 2025 г. и два дни по-късно Пленумът на ВСС прекрати процедурата.
Именно това решение обжалва Борислав Сарафов пред Върховния административен съд и прави искането за сезиране на КС.
Вчера ВАС образува дело и се очаква насрочване на заседание по него.
Моля, подкрепете ни.