САЩ настоява Украйна да свали мобилизационната възраст на 18 г. Готви нов пакет помощ от 725 млн. долара
Препоръката е част от по-широк стремеж за справяне с недостига на личен състав във въоръжените сили на Украйна, тъй като войната с Русия наближава третата си година, пише Kyiv Independent.
„Чисто математически ситуацията в Украйна в момента е такава, че тя се нуждае от повече войници в борбата“, заяви служителят пред АП, като добави, че в момента Украйна не мобилизира достатъчно войници, за да замени загубите на бойното поле или да се изравни с нарастващата армия на Русия.
Предложението срещна съпротива от страна на Киев, като украинските официални лица изразиха загриженост относно липсата на оборудване за допълнителни войски и потенциалните икономически вреди от призоваването на по-млади войници.
Европейски служители, говорещи анонимно, предполагат, че западните съюзници смятат, че основният проблем на Украйна е недостигът на войници, а не на оръжия, което поражда опасения относно способността ѝ да поддържа операциите в граничния с Русия регион Курск.
Ситуацията се усложни допълнително от пристигането на хиляди севернокорейски войници, които подкрепят усилията на Москва да си върне територията, загубена от украинско нахлуване по-рано тази година.
През април Украйна прие закони за намаляване на възрастта за набиране на войници от 27 на 25 години, което добави 50 000 войници, но не отговаря на нуждите на страната.
След като на 18 май в Украйна влезе в сила новият закон за мобилизацията, на мъжете във военна възраст бяха дадени 60 дни да актуализират личните си данни, за да може държавата да ги открие. Срокът за актуализиране на данните изтече на 17 юли 2024 г.
По данни на Министерството на отбраната от 18 май до 16 юли 4 690 496 мъже на военна възраст са актуализирали данните си до крайния срок 17 юли.
Администрацията на американския президент Джо Байдън подготвя нов пакет от оръжия за Украйна на стойност 725 млн. долара. Това съобщи "Ройтерс", позовавайки се на изявление на двама американски служители.
Според събеседника на агенцията, запознат с плана, администрацията на Байдън планира да предостави различни оръжия от американските запаси. Става дума за противопехотни мини, безпилотни летателни апарати, ракети "Стингър" и боеприпаси за високоподвижните артилерийски ракетни системи HIMARS и др. Очаква се пакетът да включва и касетъчни боеприпаси.
Официалното уведомление за новия пакет от помощи може да постъпи в Конгреса още в понеделник. Обемът и съдържанието на този пакет може да се променят през следващите дни преди очакваното подписване от Байдън.
"Съединените щати не са изнасяли противопехотни мини от десетилетия, а използването им е спорно поради потенциалните вреди за цивилното население. Въпреки че повече от 160 държави са подписали договор за забрана на използването им, Киев ги иска, откакто Русия започна пълномащабна инвазия в началото на 2022 г.", подчертава агенцията.
Известно е, че руските войски използват такива оръжия на фронтовата линия.
Администрацията на американския президент Джо Байдън няма достатъчно време, за да използва милиардите долари, отпуснати за оръжия за Украйна, преди края на мандата си. Когато новата администрация започне работа след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп на 20 януари, именно тя ще реши какво да прави с оставащите средства.
Моля, подкрепете ни.