Реклама / Ads
11| 45047 |17.04.2025 НОВИНИ

САЩ планират историческа промяна: Рамщайн може да премести най-голямата си база в Европа близо до България

.
Oliver Dietze/dpa/picture alliance
Вашингтон е напът да вземе едно от най-кардиналните решения от края на Студената война в контекста на европейската отбрана и сигурност. Става въпрос за възможността най-голямата американска база в Европа – военновъздушната база „Рамщайн“ в Германия, да се озове в непосредствена близост до България – на територията на съседна Румъния.
 

Новината бе анонсирана наскоро от Михай Дарабан, председател на Търговската и индустриална камара на Румъния, в телевизионно интервю за канала PS News.


Подобна стъпка, която все още е в начална фаза и се обсъжда в кабинетите на Пентагона, ще окаже огромно геополитическо влияние не само за Германия, но и по отношение на цялата военна архитектура на НАТО в Европа.

 

Американската военновъздушна база „Рамщайн“ функционира в Германия от 50-те години на миналия век и е главният логистичен и координационен център на Въоръжените сили на САЩ на Стария континент. В „Рамщайн“ е разположено централното командване на американската армия не само за Европа и Африка, но и Военновъздушия център на НАТО, отбелязва La Razon.


И не на последно място – „Рамщайн“ е едно от малкото места в Европа, на което са разположени тактически ядрени оръжия на Съединените щати.


Междувременно военновъздушната база на Румъния „Михаил Когълничану“, разположена в близост до Констанца и на около 100 км от границата с Украйна, се утвърди като една от най-предпочитаните военни бази в Европа за съюзниците от НАТО.


От 2021 г. САЩ са инвестирали над 2 млрд. евро за модернизацията и разширяването на комплекса, а пък от пролетта на тази година се изгражда нова инфраструктура към базата, включително писти за кацане на самолети и квартири за настаняване на военнослужещите.


Защо Румъния?


Стратегическото ѝ местоположение на Черно море осигурява директен достъп до деликатни зони като Украйна, Молдова и Южна Русия. Много анализатори споделят, че това представлява сериозно тактическо предимство в случай на заплаха за Източна Европа.


Освен техническите и логистичните аспекти, евентуалното частично оттегляне от „Рамщайн“ има и политически оттенък. Отношенията между Съединените щати и Германия охладняха през последните години, особено след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. Търговското напрежение, разликите във военните разходи и енергийната политика сякаш допълнително подкопаха доверието между Берлин и Вашингтон.

 

Според Михай Дарабан трансферът „вече е в дневния ред на Пентагона“ и е в отговор на необходимостта от укрепване на стратегическите съюзи в Източна Европа, където подкрепата на САЩ се разглежда като жизненоважен щит срещу руската заплаха.


Намираме се в район, където само Съединените щати могат да се намесят, каза Дарабан.


Въпреки медийния шум, няма официално потвърждение за пълното затваряне на „Рамщайн“. Вероятно е, поне в началната фаза, да има постепенно прехвърляне на логистични и оперативни функции към Румъния, като германската база ще се запази като резервен или вторичен център. Това, което изглежда ясно, е, че оста на американската отбрана в Европа се измества на Изток. Тази промяна би могла да отбележи началото на нова евроатлантическа доктрина за сигурност, по-фокусирана върху прякото възпиране на Източния фронт, отколкото върху дълбоко ешелонираната отбрана.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2788 |17.04.2025 Зам.-кметът по транспорта в София уличен в схеми, чакат се действия от прокуратурата . 4| 2398 |17.04.2025 Смъртта на Марин Маринов в Газа – експерти сочат израелски танков обстрел . 2| 2581 |17.04.2025 Намеци за живот от съзвездието Лъв? Астрономи откриват „биосигнали“ на планета извън Слънчевата система . 3| 5957 |17.04.2025 България пренаписва плана за възстановяване: 1 млрд. отпадат, нови инвестиции идват

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads