САЩ са по-склонни да изгорят контрацептиви за милиони, отколкото да ги дарят на бедни страни

Финансирани от САЩ контрацептиви на стойност близо 10 милиона долара се изпращат от Белгия във Франция за изгаряне, след като Вашингтон отхвърли предложенията на ООН и организациите за семейно планиране да купят или изпратят доставките до бедните страни, съобщи „Ройтерс“.
Доставките са блокирани от месеци в склад в Геел, град в белгийската провинция Антверпен, след решението на президента Доналд Тръмп да замрази американската чуждестранна помощ през януари.
В складовете се намират контрацептивни импланти и хапчета, както и вътрематочни устройства, които помагат за предотвратяване на нежелана бременност. Правителството на САЩ ще похарчи 160 000 долара за изгаряне на запасите в съоръжение във Франция, което обработва медицински отпадъци.
Американските законодатели внесоха два законопроекта този месец, за да предотвратят унищожаването на запасите, но хуманитарни организации казват, че е малко вероятно законопроектите да бъдат приети навреме, за да се спре изгарянето.
Белгийското външно министерство заяви, че Брюксел е провел разговори с американските власти и е „проучил всички възможни варианти за предотвратяване на разрушаването, включително временно преместване“.
„Въпреки тези усилия и с пълно уважение към нашите партньори, не можа да се осигури жизнеспособна алтернатива. Въпреки това Белгия продължава активно да търси решения, за да избегне този неприятен резултат“, се казва в изявление. „Сексуалното и репродуктивното здраве не трябва да бъде обект на идеологически ограничения“, се добавя още в него.
Доставките на стойност 9,7 милиона долара трябва да изтекат между април 2027 г. и септември 2031 г., според вътрешен документ, в който са изброени складовите наличности и е потвърден от три източника.
Сара Шоу, заместник-директор по застъпничеството в MSI Reproductive Choices, заяви пред Ройтерс, че организацията с нестопанска цел е предложила доброволно да плати за преопаковането на консумативите без щампата на USAID и изпращането им до нуждаещите се страни, но предложението е било отхвърлено от правителството на САЩ.
„MSI предложиха да платят за преопаковане, доставка и вносни мита, но те не бяха склонни на това. Казаха ни, че правителството на САЩ ще продава доставките само на пълната пазарна стойност“, казва Шоу.
Тя не уточнява колко е готова да плати неправителствената организация, но смята, че отказът се основава на по-рестриктивната позиция на администрацията на Тръмп по отношение на абортите и семейното планиране.
„Това очевидно не е за спестяване на пари. По-скоро се усеща като идеологическа атака срещу репродуктивните права, която вече вреди на жените.“
Тя добавя, че много страни в Субсахарска Африка са разчитали на USAID за достъп до контрацепция и че съкращенията на помощта ще доведат до увеличаване на опасните аборти.
Агенцията на ООН за сексуално и репродуктивно здраве, UNFPA, също е предложила да закупи контрацептивите директно, но преговорите са се провалили.
Един от източниците, запознати с въпроса, заяви, че администрацията на Тръмп действа в съответствие с политиката от Мексико Сити - пакт против абортите, в който Тръмп възстанови участието на САЩ през януари. Пактът забранява на правителството на САЩ да допринася за или да работи с организации, предоставящи финансиране или материали, предлагащи достъп до аборти.
MSI, която заявява на уебсайта си, че се бори за бъдеще, в което всеки има достъп до контрацепция и аборт, обвини Държавния департамент по-рано този месец, че е „решен да унищожи животоспасяващи медицински консумативи, което води до допълнителни разходи за американските данъкоплатци в процеса“. Държавният департамент отказа коментар.
Абортът е спорен въпрос в американската политика и беше основен проблем на изборите през 2024 г., спечелени от Тръмп. През 2022 г. Върховният съд на САЩ постанови да премахне националното право на аборт, оставяйки законите за абортите на всеки от 50-те щата.
Моля, подкрепете ни.





