Реклама / Ads
6| 2180 |25.10.2025 НОВИНИ

САЩ срещу Китай: Диалог или ескалация преди ключовата среща?

.
САЩ и Китай започнаха преговори на ръба на търговската война в Куала Лумпур, с цел да избегнат ескалация и да гарантират провеждането на срещата между президента Доналд Тръмп и китайския лидер Си Дзинпин следващата седмица.
 

На първия ден от разговорите, провеждани на фона на срещата на АСЕАН, високопоставени икономически представители на двете най-големи икономики в света определиха преговорите като „много конструктивни“. Основните проблемни точки остават американските ограничения върху износа и китайските контролирани експортни рестрикции върху редкоземните минерали и магнити.

 

Преговорите имат за цел да осигурят гладко провеждане на срещата Тръмп–Си, където ще бъдат обсъдени възможни временни облекчения за тарифите, контрола върху технологиите и китайските покупки на американски соеви зърна. Доналд Тръмп отбеляза, че фермерите, засегнати от замразените покупки на соя, както и въпросът за Тайван, ще бъдат сред темите на разговор.

 

Междувременно разширената американска черна листа и китайските рестрикции върху редкоземните материали поставят сложен баланс пред двустранните отношения. Експерти предупреждават, че без компромис от двете страни е възможно напрежението да ескалира допълнително.

 

Американската администрация и китайските преговарящи ще продължат разговорите в неделя, с надеждата да се намерят решения преди срещата на върха на АПЕК в Южна Корея.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 2158 |25.10.2025 Лейбъристите избраха Люси Пауъл за заместник на Киър Стармър . 18| 4502 |25.10.2025 Коалиция Магнитски“ и страхът от войната: Борисов отговаря на Радев . 6| 6614 |25.10.2025 Тежка нощ в Киев: Най-малко трима загинаха, поне 17 ранени . 1| 2208 |25.10.2025 Чичото на убиеца от Люляково се е самоубил след разпити за престъплението

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads