Сбогом, Skype!

Джеф Типър, президент по съвместните приложения и платформи в Microsoft, посочи в публикация от 28 февруари, че компанията ще прекрати услугата с цел „оптимизиране на безплатните комуникационни предложения за потребители, така че по-лесно да се адаптираме към нуждите на клиентите“.
Софтуерът, създаден да „свързва хората, които са най-важни в живота и работата ви“, позволяваше на потребителите да чатят с HD гласови и видео разговори с хора от целия свят напълно безплатно. Освен това чрез Skype можеше да се изпращат и текстови съобщения.
„За много хора това беше първият път, когато използваха видео чат софтуер, и той наистина беше лидер на пазара по онова време“, каза Джеймс Хенеси, редактор в австралийската медия Capital Brief, пред ABC News Australia през февруари. „Но оттогава – говорим за средата на 2000-те – премина през редица придобивания и реално загуби стратегическото си предимство“.
Краят на Skype, както и при други телекомуникационни платформи преди него, предизвика усещане за носталгия сред настоящи и бивши потребители. Подобна ситуация се случи през ноември 2023 г., когато създателят на Omegle, Лейф Кей-Брукс, обяви, че видео чат платформата, която свързваше произволни непознати, също ще бъде спряна.
Skype е VoIP услуга – или „глас през интернет протокол“ – която позволява на потребителите да извършват и приемат аудио и видео разговори през интернет. Skype даваше възможност на потребителите да закупят абонамент или да плащат според използването.
„Със Skype можете да провеждате срещи и да създавате страхотни неща с работната си група, да споделяте история или да отпразнувате рожден ден с приятели и семейство, както и да научите ново умение или хоби с преподавател“, гласи описание в уебсайта на Microsoft. „Skype е безплатен за използване – за изпращане на съобщения и за аудио и видео разговори с групи до 100 души!“
Телекомуникационното приложение се радваше на стотици милиони потребители в разцвета си, но не успя да се конкурира успешно с услуги като Zoom и Microsoft Teams.
Skype стартира през 2003 г. в Естония и бързо доби популярност като начин за безплатни обаждания по целия свят – особено ценно предимство, предвид високите цени на международните разговори по традиционните телефони. Услугата бързо стана популярна, което доведе до това, че eBay я закупи през 2005 г. за 2,6 милиарда долара.
Въпреки това партньорството не се оказа успешно и през 2009 г. eBay продаде 65% от дяловете си в Skype на група инвеститори за 1,9 милиарда долара. През 2011 г. Microsoft придоби Skype.
Skype ще бъде интегриран в Teams – „модерният център за комуникация и сътрудничество“ на Microsoft – по същия начин, по който беше направено с Hotmail през 2013 г.
Моля, подкрепете ни.





