В село Воден BG-ALERT не се активира при опустошителните пожари, съобщения нямаше и днес

Между 11:00 и 11:30 часа днес бяха направени тестове и на предупредителните сирени в страната.
Основното изискване, за да могат гражданите да получат днешното съобщение на BG ALERT, беше да включат тестовата опция в настройките на телефона си. Процедура, която при реална аварийна ситуация няма да е необходима. Основно условие и при бедствие, и при тест обаче е да има покритие на телекомуникационния оператор.
В с. Воден, където миналата година системата не се активира при възникването на опустошителните пожари, днес съобщения пак не бяха получени. Не прозвуча и предупредителната сирена.
Тотка Карастоянова – с. Воден, посочи в ефира на БНТ:
"Няма обхват навсякъде. Някъде има, някъде няма и трябва да търсим. Но тук вероятността да има е най-голяма, за това на телефон в магазина. Има нова клетка доколкото знам след пожарите и резултатът е нулев. За мен това е несвършена работа от някого. Не знам как трябва да се свърши, но не може в 21-ви век да нямаме телефон - връзка с мобилен оператор. Тука е само камбаната, няма сирени. При бедствие чисто и просто си е фатално, както си беше и лятото."
По думите на директора на ГДПБЗН главен комисар Александър Джартов обаче, пожарната нито може да задължи мобилните оператори да изградят нови клетки, нито отговаря за сирените, за да разреши проблема. От липса на тестово уведомление се оплакаха и в някои от по-големите градове, други пък посочиха, че са получили съобщение, без да настройват предварително телефона си.
"Резултатите показват, че в 98% от клетките имаме изпратено съобщение, за 2% от тях нямаме информация", обобщи главен комисар Александър Джартов, директор на ГДПБЗН.
От началото на пускането на системата в експлоатация са обучени 179 служители на общини и областни администрации, които да работят с BG ALERT и да изпращат предупредителни съобщения при бедствия и аварии. Следващият тест на системата ще бъде на 1 октомври.
Моля, подкрепете ни.





