Реклама / Ads
19| 6849 |22.03.2011 НОВИНИ

Шефът на “Лукойл” спешно в Москва

.
В. Златев
Валентин Златев, генерален директор на “Лукойл България”, ще обсъжда днес с ръководството на руската компания майка в Москва молбата на Бойко Борисов за 1-месечен мораториум върху поскъпването на бензина и дизела.
 

За своя апел към “Лукойл” българският премиер съобщи преди ден. Бойко Борисов каза, че очаква отговора във вторник на среща за цените на горивата в Министерския съвет, пише Труд. Обсъждането ще се отложи с един или два дни, тъй като г-н Валентин Златев трябва да проведе консултации с ръководството на “Лукойл” в Москва, казаха за “Труд” източници от Министерския съвет. Руският нефтен гигант е публична компания. Затова решението за евентуален мораториум върху цените на горивата от българската рафинерия трябва да бъде съобразено с интересите на акционерите, поясниха източниците.

Цените могат да паднат с 10-15 ст./л, каза финансовият министър Симеон Дянков на среща с ръководството на КНСБ. Това ще стане, ако се приложат някои идеи на превозвачите, обсъждани с експерти на финансовото министерство. Единият вариант е да се премахне биокомпонентата от дизела. Това ще намали цената с 6-7 ст./л. Още от 4 до 6 ст. могат да се свалят при добро преразпределение на количествата в държавния резерв. Има разчет и за намаляване на акциза върху биогоривата.

По повод идеята за едномесечен мораториум върху цената на горивата Дянков каза, че я приветства. Той обаче уточни, че тази инициатива не идва от правителството, а е на една от големите компании. Ако фирмите, които действат на пазара, решат да замразят цените на горивата за месец-два или повече, това ще помогне за планирането и на бизнеса, и на домакинствата, каза Дянков. Той посочи, че именно тази идея е съобщена от министър-председателя Бойко Борисов. Такава стъпка ще е полезна в ситуация, в която цените на горивата се променят на световните пазари заради случващото се в Либия, коментира Дянков. Проблемът с високата цена на дизела ще се задълбочава, прогнозират експерти. Причината е в ръста на потреблението, за който преработвателите в европейски мащаб не са подготвени. Всички рафинерии отчитат излишък на бензини и недостиг на дизел.

Шофьорите сега плащат и цената на намаленото потребление в условията на криза. Бургаската рафинерия “Лукойл Нефтохим” е проектирана да преработва 9 млн. тона суров петрол годишно. Инсталациите постигат приемлива ефективност и при намаление до 7,5 млн. тона. През кризисната за икономиката 2010 г. обаче преработката на суров петрол в “Лукойл Нефтохим Бургас” е спаднала до 5 млн. тона. Очаква се това равнище да се запази и тази година. Така постоянните разходи пак ще се разпределят върху значително по-малък обем готова продукция. Нов протест срещу скъпите горива у нас ще се проведе на 27 март. (Труд)
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 9| 5147 |25.02.2011 Шефът на НАП: Има заподозрени за изнасяне на данни от проверката на Цветанов . 4| 6095 |24.02.2011 Шефът на АПИ напусна . 1| 4860 |17.12.2010 К. Георгиев: Шефът на следствения арест е нарушил закона . 7| 5282 |26.11.2010 СБЖ свика спешно събрание за имотите си

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads