Шефът на ООН и папа Франциск призоваха страните по света да спрат да използват противопехотни мини
Гутериш каза на делегатите по време на петото разглеждане на Конвенцията на ООН за забрана за ползването на противопехотни мини, известна като Отавската конвенция, че 25 години след влизането й в сила някои страни са подновили използването на мините, а някои не изпълняват ангажимента си за унищожаването на тези оръжия.
"Призовавам страните да изпълняват задълженията си и да се придържат към конвенцията, като същевременно се обръща внимание на хуманитарното въздействие и въздействието върху развитието чрез финансова и техническа подкрепа", подчерта Гутериш при откриването на конференцията в Камбоджа.
"Също така, насърчавам всички, които все още не са приели конвенцията, да се присъединят към останалите 164 страни, които са го направили. Свят без противопехотни мини е не просто възможен. Той е на една ръка разстояние", каза още той.
В изявление, прочетено от името на папа Франциск, заместникът му кардинал Паролин отбеляза, че противопехотните мини и взривните устройства, които се задействат от жертвата им, продължават да бъдат ползвани. Дори след много години на военни действия "тези коварни устройства продължават да причиняват ужасни страдания на цивилното население, особено на децата".
"Папа Франциск призовава всички страни, които не са приели конвенцията, да го направят и в същото време веднага да прекратят производството и употребата на мините", посочи той.
Договорът е подписан през 1997 г. и влиза в сила през 1999 г., но около 30 държави не са го подписали, включително и някои от най-големите производители, като например САЩ, Китай, Индия, Пакистан, Южна Корея и Русия.
В доклад, публикуван миналата седмица, международният регулатор "Лендмайн монитор" изтъкна, че противопехотни мини са се ползвали активно през 2023 г. и 2024 г. от Русия, Мианма, Иран и Северна Корея. Такива се ползват и от въоръжени групировки в Колумбия, Индия, Мианма, Пакистан и ивицата Газа.
Моля, подкрепете ни.