Реклама / Ads
9| 3281 |18.04.2021 НОВИНИ

„Шпиономания“ в Чехия: Гонят 18 руски дипломати

.
„Шпиономанията“ продължава. Чехия ще експулсира 18 души от персонала на руското посолство в Прага. Причината – подозрения, че руски разузнавачи са били замесени в експлозия в склад за боеприпаси през 2014-а година, при която загинаха двама души.
 

Това съобщиха премиерът Андрей Бабиш и външният министър Ян Хамачек, според когото инцидентът ще увреди из основи чешко-руските отношения.

 

Хамаческ сравни ситуацията с опита за отравяне с "Новичок" на двойния агент Сергей Скрипал в британския град Солсбъри през 2018-а.

 

Руските дипломати имат 48 часа да напуснат страната.

 

От Москва определиха твърденията на Прага като абсурдни. Първият заместник-ръководител на международния комитет на Съвета на федерацията Владимир Джабаров заяви, че отговорът на Русия трябва да бъде реципрочен. Агенция Интерфакс цитира дипломатически източник, според когото, с експулсирането на 18 руски дипломати, Чехия „очевидно е решила да затвори посолството си в Москва“.

 

Москва ще отговори на действията на Чехия, предупреди и говорителката на руското външно министерство Мария Захарова. „Прага е напълно наясно какво ще последва след подобни фокуси“, подчерта снощи тя.

 

Чешкото решение е демонстрация на подкрепа за последните американски санкции срещу Москва, заяви пред ТАСС Владислав Белов, зам.-директор на Института по Европа на Руската академия на науките. „Друга версия няма“, добави той.

 

Нарастването на напрежението между Москва и Прага може да стане причина руската компания „Росатом“ да не бъде допусната до търга за изграждане на нов енергоблок в АЕЦ „Дуковани“, съобщи агенция Reuters.

 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 637 |14.12.2025 Кървав атентат с много убити евреи на плаж в Сидни . 0| 1156 |14.12.2025 Сестри Стоеви с титла на турнир в Индия . 0| 1058 |14.12.2025 От 15 декември тръгва първият държавен "Магазин за хората" . 29| 1911 |14.12.2025 „Това е обявяване на война“: Орбан остро за конфискацията на руски активи

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads