Реклама / Ads
2| 2359 |04.11.2024 НОВИНИ

Ще има ли наказания за членовете на секционните избирателни комисии след нарушенията на 27 октомври?

.
Източник: личен архив
Някои от нарушенията по време на парламентарните избори на 27 октомври бяха увековечени от видеонаблюдението и видеозаписите в изборните секции. Какво следва сега и възможно ли е касиране на изборите?
 

Припомняме за случая в секция в с. Черешово в Благоевградско, в която имаме 100 % гласуване, само на хартия, а от 199 гласа, 190 са само за една партия – „ДПС-Ново начало“.

 

„И на предишни избори сме ставали свидетели на такива аномалии в изборното поведение. Това, за съжаление, не е нещо ново и се случва в райони, които са изпаднали в много под средните икономически и демографски показатели за страната“, обясни Ива Лазарова, председател на Обществения съвет на ЦИК.

 

„В тези избори видяхме една безпардонност – видяхме как се попълват бюлетини, или пък се унищожават, видяхме приплъзване на гласове от едно на друго място и въпреки всичко продължаваме по същия начин“, каза Александър Андреев, бивш председател на ЦИК пред bTV.

 

Припомняме и друг пример в с. Гърмен в Благоевградско. Там за „ДПС-Ново начало“ има вписани 362 гласа, докато във видеозаписа се чува за изброени 262, плюс репликите „Вижте, на Краси му трябват 300“. Оказа се, че човек, който може да бъде свързан с име като Краси, липсва в официалния протокол за наблюдателите на изборите.







„Това е много сериозен проблем, има наказателна отговорност, която членовете на секционните избирателни комисии носят и ето днес стана ясно, че ЦИК ще се занимава точно с тези въпроси – какво да се случи и ще последват ли някакви наказания“, каза Ива Лазарова.

 

Но според Александър Андреев „трудно може да се каже, че ЦИК има изградени механизми“, с които да повлияе на изборните нарушения. При извършени престъпления, той обясни, че е редно органите на реда да се захваната със случаите. Това е Прокуратурата и органите на разследване.

 

Припомняме, че партия „Величие“ не успя да влезе в парламента заради 21 гласа, които ѝ оставаха, за да мине бариерата от 4% подкрепа. В репортаж на БНТ бяха открити 28 гласа, които са дадени за „Величие“, но са записани погрешка на други партии.

 

„Дали ще се съберат достатъчно гласове, за да се сезира Конституционният съд, предстои да видим. Има заявки от конкретни партии, но какво ще стане е въпрос на време и може би договорки между партиите“, каза Ива Лазарова.







48 гласа са необходими, за да се сезира Конституционният съд, а към момента изглежда, че има 30 сигурни – това са гласовете на „Има такъв народ“ и МЕЧ.

 

„Не трябва само да гледаме към Народното събрание, което би могло да сезира. Има и достатъчно други институции – и президентът, главният прокурор, Върховният касационен и Върховният административен съд“, каза Александър Андреев.

 

„КС трябва да може да се произнесе така, както го е правил и предходни избори. През 2009 г. имаше касирането на изборите и беше разместен в Русе един от кандидатите, който беше избран. Всяка една от институциите трябва да се счита за ангажирана, а не да разчитаме само на народните представители, които евентуално ще подадат жалба“, обясни още той в ефира на бТВ. 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2289 |04.11.2024 3 години ремонтират път: Ще довърши ли АПИ отсечката между Генерал Тошево и Кардам? . 0| 2470 |04.11.2024 Връчват 10-ите литературни награди „Перото“ . 13| 2400 |04.11.2024 Kонституционалист: Всички сме изправени пред дилемата дали да се продължи процедурата по касиране на изборите, но правилно ли е? . 9| 2598 |04.11.2024 "Прокуратурата може да шантажира и да поставя в зависимости всеки съдия". Цариградска заведе дело срещу България в Страсбург

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads