Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
1| 4890 | НОВИНИ

Ще има ли нов медиен закон в ЕС?

Ще има ли нов медиен закон в ЕС?
Ключово споразумение по отношение на медийната регулация в Европейския съюз постигнаха преговарящите по въпроса страни. Новият набор от правила трябва да гарантира редакционната независимост и да защити медийния плурализъм. Европейската комисия предложи новият закон за свободата на медиите през септември 2022 г. 
 

Новият закон ще въведе изисквания към медиите да осигуряват прозрачност по отношение на собствеността и финансирането си и ще принуди правителствата на държавите-членки в ЕС да създадат механизми за надзор, гарантиращи медийната свобода, включително и по отношение на обществените медии. 


Преговарящите от Европейския парламент, Съвета на ЕС, представляващ националните правителства, и Европейската комисия преодоляха последното препятствие пред създаването на този закон. Той се отнася до действията на отделните правителства, включващи шпионски софтуери и други методи за идентифициране на журналистите и техните източници. 








Първоначално в изключенията попадаха случаите, които се отнасят до разследване на определени престъпления като тероризъм и трафик на хора. Имаше разминавания по отношение на обхвата на това изключение като някои столици изразиха опасения за националната си сигурност, а законодателите настояваха за по-строги предпазви мерки спрямо журналистите. Преговарящите се спряха на нов текст, в който се зачитат отговорностите и на двете страни. 

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Съдът: СДВР да провери през уикенда кой, как и какво е правил за премахването на ПСА 12| 13614 | Съдът: СДВР да провери през уикенда кой, как и какво е правил за премахването на ПСА Любомир Кючуков: Предложението на Австрия не е “въздушен Шенген”, няма да издаваме шенгенски визи 1| 5110 | Любомир Кючуков: Предложението на Австрия не е “въздушен Шенген”, няма да издаваме шенгенски визи Министър Цоков: В днешния ден, отново в Област Враца, има случай на ударен учител от разгневен родител 3| 8683 | Министър Цоков: В днешния ден, отново в Област Враца, има случай на ударен учител от разгневен родител Спипаха шеф от спортното министерство с над 60 бона подкуп /обновена/ 8| 6895 | Спипаха шеф от спортното министерство с над 60 бона подкуп /обновена/

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads