Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
0| 3046 | НОВИНИ

Ще ползваме електронен билет за различни видове транспорт в едно пътуване

Ще ползваме електронен билет за различни видове транспорт в едно пътуване
Източник: БГНЕС
Парламентът одобри и на второ четене нов закон за обществения транспорт, с който се въвежда електронен билет, валиден за различни видове транспорт в рамките на едно пътуване.
 

Законът, който е част от ангажиментите на България по Плана за възстановяване още от 2022 година, беше одобрен след години критики към начина, по който се създава законодателството у нас.

 

Създава се Национална система за единен превозен документ, с който пътниците ще могат да закупят с една трансакция билет, който комбинира влак, автобус, самолет или воден транспорт. Системата ще бъде отворена и съвместима с всички оператори, като ще използва модерни стандарти и интерфейси за валидиране, проверка и разпределение на приходите. Всеки билет ще се издава в електронна форма и ще улеснява пътуването „от врата до врата“, премахвайки нуждата от множество отделни билети.

 

Въвежда се Интелигентна система за управление на обществения транспорт, която включва Националния транспортен модел и Националната система за единен превозен документ. Чрез тази система държавата и общините ще разполагат с информация в реално време за движението на транспорта, ще управляват схемата, ще следят изпълнението на договорите и ще изчисляват справедливо субсидии и компенсации.

 

Заявката е системата да работи по европейските стандарти и да дава на гражданите лесен достъп до разписания, маршрути и връзки. Всеки превозвач и оператор ще бъде задължен да предоставя и актуализира данните си безплатно, за да се гарантира надеждно планиране на пътуванията.

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Телемедицината вече с правила. Какво ще може да се прави дистанционно? 1| 1789 | Телемедицината вече с правила. Какво ще може да се прави дистанционно?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads